E diel, 29 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Vështirësitë e arsimimit në internet

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

Për të frenuar përhapjen e koronavirusit, Shtetet e Bashkuara kanë mbyllur pjesën dërrmuese të shkollave deri në shtator, kur edhe fillon viti i ardhshëm shkollor. Por shumë mësues dhe studentë po vazhdojnë mësimet përmes internetit, megjithëse kjo metodë ka patur disa vështirësi të papritura si për nxënësit dhe mësuesit e ashtu edhe për prindërit.

Ndërsa studentët dhe mësuesit në Shtetet e Bashkuara po përdorin internetin për t’u arsimuar si rezultat i pandemisë, disa ekspertë të arsimit thonë se kjo metodë mund të ndryshojë mënyrën e shkollimit në të ardhmen. Barry Hoff është mësues në shtetin e New York-ut.

“Arsimi do të transformohet sepse çdo mësues tani duhet të gjejë mënyra për të punuar me nxënësit e tij nga distanca. Kur të rikthehemi në shkollë, nuk mendoj se do të ketë ndryshim të strukturës, por besoj se gjërat do të ndryshojnë në mënyrën se si do të veprohet gjatë ditëve të ashpra të dimrit me dëborë.”

Ndërsa mësuesit janë të kujdesshëm me teknikën e re, zhvilluesit e aplikacioneve për produkte si “Classkick” ndjehen optimistë.

Para pandemisë, vetëm një numër shkollash përdornin shërbime të tilla. Por që nga përhapja e virusit, janë shtuar porositë e shkollave për aplikacione si Classkick. Andrew Rowland është bashkëthemelues i ClassKick.

“Vetëm gjatë 10 ditëve të fundit kemi regjistruar rreth 700 shkolla dhe kemi një listë pritje.”

Mësuesit thonë se mësimi në klasë është i pazëvendësueshëm. Kimberly Gardner është mësuese në shtetin Utah.

“Nuk mund të shoh shprehjet në fytyrat e tyre siç mundem në klasë.”

Por mësues të tjerë kanë vënë re se fëmijët janë më të angazhuar gjatë mësimit në internet sesa kur janë në klasë. Douglas Ragan është mësues në Miçigan.

“Nuk e di nëse ka të bëjë me anën psikologjike, por ka një dallim të madh me mënyrën se si veprojnë tani studentët pasi nuk kanë nevojë të dalin në dërrasën e zezë para të gjithëve për të folur për detyrat.”

Ndërsa situata e detyroi kalimin e arsimit në internet, mësuesit thonë se janë përballur me vështirësi por se kjo metodë ka përfitime që ja vlen të hulumtohen në të ardhmen. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...