E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Venezuela arreston dy mercenarë amerikanë: Po tentonin grusht shteti

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro deklaroi se dy shtetas amerikanë janë arrestuar pas asaj që ai tha se ishte një përpjekje për ta rrëzuar atë.

Maduro tha që të dy burrat ishin pjesë e një grupi “mercenarësh”, hyrja e armatosur e të cilëve në Venezuelë nga deti ishte ndaluar të dielën.

Autoritetet vendase thanë se tetë burra të armatosur u vranë gjatë përpjekjes së pretenduar për grusht shteti.

Në një transmetim të drejtpërdrejtë të hënën, Maduro shfaqi ato që ai tha se ishin pasaportat e dy amerikanëve të arrestuar – Airan Berry dhe Luke Denman – të cilët punojnë për një kompani të sigurisë me bazë në Florida.

Qeveria e Venezuelës tha që grupi i “mercenarëve terroristë” ishte nisur nga Kolumbia dhe kishte zbritur në qytetin Macuto, rreth 34 km në veri të kryeqytetit Caracas, të dielën, përpara se të përgjoheshin dhe të bëheshin arrestimet.

Prokurori i Përgjithshëm Tarek William Saab bëri një mesazh në Twitter, duke thënë se grupi “po kërkonte të shkaktonte një grusht shteti dhe një atentat”.

Nuk dihet ende shumë për Luke Denman, 34 vjeç dhe Airan Berry, 41 vjeç.

Komanda e lartë ushtarake e Venezuelës tha që dyshja ishin anëtare të forcave të sigurisë amerikane. Mediat amerikane kanë sugjeruar se ata janë ish anëtarë, por kjo nuk është konfirmuar.

Kur u pyet për ta të martën në mëngjes, Presidenti Trump tha: “Ne do ta zbulojmë.

Sapo kemi dëgjuar për të”, duke shtuar se ata nuk kishin asnjë lidhje me qeverinë.
Jordan Goudreau, një ish anëtar i forcave speciale të ushtrisë amerikane tha se drejtonte grupin.

Ai i tha agjencisë së lajmeve Reuters: “Ata po punojnë me mua. Ata janë djemtë e mi”.
Goudreau drejton një firmë private të sigurie me seli në Florida të quajtur Silvercorp dhe tha që ai ishte një nga organizatorët e komplotit.

Sipas një hetimi nga agjensia e lajmeve Associated Press, Goudreau është përfshirë me një grup ish-ushtarësh venezuelianë, të cilët dyshohet se kanë trajnuar dezertorë nga forcat e sigurisë të Venezuelës në kampe sekrete në Kolumbi.

Ata raportohet se kanë planifikuar hyrjen në Venezuelë. Plani thuhet se ka përfshirë sulmin e bazave ushtarake me shpresën për të ndezur një rebelim popullor që do të përfundonte në rrëzimin e presidentit Maduro.

Në raportin e tyre, të lëshuar të Premten, AP tha se nuk kishte gjetur prova të përfshirjes së qeverisë amerikane në këto komplote.

Goudreau ka bërë vazhdimisht deklarata mbështetëse për liderin e opozitës në Venezuelë, Juan Guaidó, i cili njihet nga më shumë se 50 vende si udhëheqësi legjitim i Venezuelës. /Opinion

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...