E hënë, 18 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Venezia thirrje porteve historike për rrezikun e anijeve gjigante

Venezia i bëri thirrje publike porteve të tjera historike europiane të pushtuara nga kroçerat si Amsterdami, Barcelona, Dubrovniku apo Marseja për të bashkuar forcat për të parandaluar rreziqet e shumta të anijeve gjigante të lundrimit, njoftuan sot autoritetet e porteve.

“I shkrova të gjitha qyteteve europiane që kanë përvojë ashtu si ne në turizmin e kroçerave dhe duhet të arrijmë një ekuilibër mes zhvillimit ekonomik dhe ruajtjes së mjedisit”, specifikoi në një komunikatë Pino Musolino, i cili drejton në Venezia Autoritetin Portual në veri të Detit Adriatik. “Rritja e madhësisë së anijeve, ndikimi në mjedis në zonat e portit dhe ngarkesa, shkaktuar nga numri në rritje i turistëve po krijojnë një situatë konfliktuale”, shprehet ai në një citim të bërë drejtuar tetë autoriteteve portuale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rekord i ri/ 700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit...

COVID-19 i merr jetën ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit

Ish-Sekretari Amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka humbur betejën me koronavirusin në moshën 84-vjeçare. Colin Powell, Sekretari i parë me ngjyrë i Shteteve të...

Afrimiteti i tyre nxiti diskutime/Donaldi gdhend në dru portretin e Semit

Semi dhe Donaldi kanë shfaqur afrimitet shoqëror me njëri-tjetrin në “Big Brother Vip”. Bora Zamani nga ana tjetër hodhi poshtë aludimet se aktori i...

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Nga: Andi Bushati Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më...

Maqedoni e Veriut/ Partitë nuk presin KSHZ, shpallin rezultatet

Rreth 49.11% ose 842.512 votues morën pjesë në votime në zgjedhjet lokale të së dielës (17.10) në Maqedoninë e Veriut. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski ka...