Politikë

Vendimi i Tahirit/ Berisha: I turpshëm, meritonte 40 vite burg


               Publikuar në : 22:35 - 19/09/19 Enno

Pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda, për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ardhur edhe reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha.

Përmes një postimi në Facebook, Berisha e cilëson procesin si një parodi dhe e quan këtë vendim të turpshëm që tregon se “mafia e drogës veten nuk e dënon”.

Sipas Berishës, për veprat që rëndojnë mbi Tahirin, prokuroria duhet të kërkonte të paktën 40 vite burg dhe jo 12.

Postimi i plotë:

Mafia e droges veten nuk e denon!

Miq, parodia e procesit Tahiri qe sapo perfundoi, fakton ne menyre perfundimtare se mafia e droges veten nuk e gjykon dhe nuk e denon!

Ky vendim i turpshem eshte i ngjashem me ato te karteleve, ne te cilat droga, trafiqet jane merite dhe jo krim dhe kumbaret kryesor mbrohen e nuk denohen.

Narko prokuroria, siç kane faktuar mediat fakte thelbesore dhe prova perveluese te bashkepunumit te Saimir Trafikut me Habiljat, nuk i vendos dhe si trajton si te tilla ne aktakuzen e saj.

Narko prokuroria kerkon per veprat penale qe e akuzon nga se paku 40 vite burg vetem 12 vite.
Narko gjykatesit mezi priten ti kerkonin ndjese Saimir Trafikut se ishte i pafajshem, por te detyruar dhe vetem sa per sy e faqe te shqiptareve dhe nderkombetareve po te japin nje akuze koti per abuzim detyre dhe jo kurre per kanabizimin se bashku me shefin e madh Edvin Mafine te mbare vendit sepse ti o Sajmir Trafiku ke zbatuar vetem porosine e tij.

Si perfundim miq, ky proces deshmon perfundimisht se per narkoshtetin e vetem dhe e te pare ne Europe shteti ligjor nuk ekziston. Vetem qytetaret shqiptar me guxim dhe sakrifica mund te nxjerrin fatin e tyre nga kthetrat e mafies se droges te kryesuar nga Edvin Mafia! sb


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT