E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Vendimi i qeverisë Rama/Kategoritë që përfitojnë nga bonusi i fundvitit

Qeveria ka marrë vendimin për shpërblimin e pensionistëve në fundvit, dhe familjeve në nevojë. Për të moshuarit do të jepen nga 5 mijë lekë të reja. Ndërkaq, për familjet me ndihmë ekonomike do të jepen 3 mijë lekë të reja.

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, u shpreh se edhe pensionistët do të përfitojnë bonus për fundvit. Shuma që do të jepet për shpërblimet e fundvitit për pensionistët është rreth 40 milionë dollarë.

“Janë 668 mijë pensionistë që përfitojnë nga paketa e miratuar, e cila arrin një vlerë prej 3.5 miliardë lekësh dhe 400 milionë lekë kategoritë e tjera. Janë rreth 40 milionë dollarë për pensionistët, personat me ndihmë ekonomike dhe ata me aftësi të kufizuar. Nga viti 2022, ky bonus do të bëhet pjesë e buxhetit”, tha Ibrahimaj.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se qeveria ka vendosur që të ketë shpërblim për fundvit për familjet në nevojë. Ajo theksoi se janë rreth 66 mijë familje që janë përfituese të ndihmës ekonomike.

“Qeveria ka vendosur shpërblimin e fundvitit për familjet në ndihmë ekonomike, dhe janë rreth 66 mijë familje të cilat përfitojnë ndihmë ekonomike, të cilat do të përfitojnë nga paketa e solidaritetit. Gjithashtu të gjithë ata përfitues të skemës së pagesave të aftësisë së kufizuar, janë rreth 72 mijë individë”, tha ajo.

Kategoritë që do të përfitojnë

Qeveria ka bërë me dije kategoritë që do të përfitojnë shpërblim. Kështu, ata që do të përfitojnë janë: a) Personat që marrin pension pleqërie, pension invaliditeti, pension familjar dhe pension social; b) Personat që marrin pension, sipas ligjit nr.4976, datë 29.6.1972, “Për pensionet e anëtarëve të kooperativave bujqësore në Republikën Popullore të Shqipërisë”, dhe sipas paragrafit të katërt, të nenit 96, të ligjit nr.7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar; c) Personat që marrin pension, sipas ligjit nr.150/2014, “Për pensionet e punonjësve që kanë punuar në miniera në nëntokë”, personat qe marrin trajtim të veçantë financiar, sipas ligjit nr.8685, datë 22.6.2000, “Për një trajtim të veçantë të punonjësve, që kanë punuar në miniera, në nëntokë”, të ndryshuar, dhe personat që përfitojnë trajtim të veçantë financiar; ç) Personat që marrin pension të parakohshëm për vjetërsi shërbimi, sipas ligjit nr.10142, datë 15.5.2009, “Për sigurimin shoqëror suplementar të ushtarakëve të Forcave të Armatosura, të punonjësve të Policisë së Shtetit, të Gardës së Republikës, të Shërbimit Informativ të Shtetit, të Policisë së Burgjeve, të Policisë së Mbrojtjes nga Zjarri dhe të Shpëtimit e të punonjësve të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar; d) Personat që nuk përfitojnë pension, por që trajtohen vetëm me shpërblimin financiar si veteranë të LANÇ-it, si dhe personat, të cilët marrin vetëm pension të posaçëm për merita të veçanta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...