E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Vendimi i Turqisë alarmon Greqinë, Erdogan jep ultimatumin e fundit në kulmin e tensioneve

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Situata në Mesdheun Lindor është përkeqësuar në mënyrë të rrezikshme. Turqia dhe Greqia ngulin këmbë në pozicione maksimaliste. Me sinjalet e dhëna së fundmi nga presidenti Erdogan, Turqia po bëhet gjithnjë e më agresive. Kjo ka sjellë edhe reagimin e menjëhershëm të Greqisë.

“Vlerësimi se kriza e shkaktuar nga Ankaraja në Mesdheun Lindor, nuk është pa qëllim, por një zgjedhje strategjike. Po zë gjithnjë e më shumë vend në bindjen që po krijojnë shërbimet kompetente greke, por edhe në qeveri”.

Kështu shkruajnë mediat greke, duke besuar se Ankaraja po provokon keq tensionet me anijen e re “Navtex” brenda kufijve ujorë grekë, sipas Protothema.

Lidhur me këtë cështje, një reagim është përcjellë edhe nga Ministria e Jashtme greke, ku citohet se nga pala greke janë injoruar thirrjet për dialog. Po kështu apelon ndaj Turqisë që të distancohet nga ‘mashtrimet e përditshme ‘që ajo thotë, dhe të punojë për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit. Sipas Ministrisë së Jashtme, me këtë akt minon sigurinë dhe stabilitetin në rajon, duke e detyruar bashkësinë ndërkombëtare të ndërmarrë veprime.

Lexo edhe :   Mbledhja e OKB/ Mitsotakis: I zgjata dorën e miqësisë Erdoganit, u përgjigj me provokime

“Turqia vazhdon t’i përmbahet me besnikëri rolit të saj për trazira dhe paqëndrueshmëri në rajon. Injoron thirrjet për dialog.

Minon sigurinë dhe stabilitetin në rajon, duke e detyruar bashkësinë ndërkombëtare të ndërmarrë veprime. Greqia nuk është duke shantazhuar.

Bazuar vetëm në të Drejtën Ndërkombëtare, të Drejtën Ndërkombëtare Detare dhe Rregullat e Fqinjësisë së Mirë, ajo do të vazhdojë të kërkojë marrëveshje për të kufizuar zonat e saj detare me të gjitha vendet në rajon.

Ne i bëjmë thirrje Turqisë që të distancohet nga mashtrimet e përditshme që ajo thotë, dhe të punojë për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit”.

Lexo edhe :   Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Zhvillimet më të fundit vijnë nga zona e diskutueshme mes Turqisë dhe Greqisë. Anija turke e kërkimit “Oruç Reis”, ka zgjatur afatin e kërkimit. Më herët ishte njoftuar se puna do të vazhdonte deri më 1 shtator, dhe me deklaratën e re, afati u zgjat me 11 ditë. Turqia ka lëshuar një shpallje detare Navtex, ku thuhet se “Oruç Reis” do vijojë të qëndrojë në zonën e kërkimit deri në 12 shtator.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Donte t’i merrte pasurinë/ 27-vjeçarja pajton vrasës me pagesë për të ekzekutuar futbollistin

Policia turke ka arrestuar një 27-vjeçare, e cila akuzohet se kishte pajtuar vrasës me pagesë për të eliminuar burrin futbollist. Yagmur Asik ishte divorcuar nga...

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...