E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Vendimi/Gjykata e Tiranës konfirmon mandatin e Agim Kajmakut për Bashkinë e Vorës

Gjykata e Tiranës ka vendosur ti japë mandatin kandidatit të Partisë Socialiste për Bashkinë e Vorës, Agim Kajmakut, që u shpall fitues në zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

Gjykata, pasi dëgjoi përfaqësuesin e palës kërkuese, pasi shqyrtoi provat e paraqitura dhe analizoi çështjen në tërësi, ka pranuar kërkesën e PS, për vërtetimin e mandatit për Kryetar të Bashkisë Vorë, Agim Kajmaku, si kandidat i shpallur fitues në zgjedhjet e 30 qershorit.

Kujtojmë këtu se më herët, Partia Socialiste i kërkoi Gjykatës së Tiranës të njohë Agim Kajmakun si kryebashkiak të Vorës. Kërkesa e PS u firmos nga Edi Rama.

Gjykata e Tiranës nuk e konfirmoi mandatin e Agim Kajmakut për të marrë postin e kryetarit të Bashkisë së Vorës, pasi shpalli moskompetencën për të dhënë një vendim të tillë.

Në vendimin e dhënë nga Gjykata që në datën 15 korrik, thuhet se kjo kompetencë i kalohet Gjykatës Administrative. Vendimi sipas saj, mund të apelohej në Gjykatën e Lartë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   "Shfryhet" dosja "Toyota Yaris", një vit burg për Ervis Vladin

Shto ujë e shto…komisione

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha po përpiqet të krijojë një axhendë paralele me "Foltoren" e Sali Berishës, e cila po gërryen prej javësh jo vetëm...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...