E premte, 15 Janar, 2021
9 C
Tirana

Vendim i fundit/ Asnjë shenjë përmirësimi, Greqia zgjat masat parandaluese

Greqia duket se nuk po gjen shërim nga pandemia. Pavarësisht masave kufizuese, sërish numri i rasteve të infektuar po shtohet me ritme të frikshme. Që prej fillimit të pandemisë, në Greqi janë regjistruar 115.471 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 3003 pacientë. Ndodhur në këto kushte, autoritetet kanë marrë vendimin e radhës, për të zgjatur afatin e kufizimit.

Greqia ka vendosur zgjatjen e masave parandaluese ndaj Covid-19 deri në 7 janar. Zëdhënësi i qeverisë Stelion Petsas, ka lajmëruar se deri në datën 7 janar, shkollat, restorantet dhe institucionet e tjera do të qëndrojnë të mbyllura. Gjithashtu, udhëtimet nga rajoni në rajon do të jetë i ndaluar.

“Çdo kthim në normalitet duhet të bëhet gradualisht, dhe në mënyrë të sigurtë. Shkollat, qendrat argëtuese, aktivitetet sportive të ndryshme nga ato të miratuara nga komisioni shëndetësor, do të qëndrojnë të mbyllura deri më 7 janar”, ka thënë ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Rama i ka kthyer përgjigje Metës sa i takon përmbytjeve. Kujtojmë këtu se presidenti Ilir Meta kërkoi reagim të shpejtë nga qeveria dhe jo...

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....