E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Vendi ku lindin vetëm vajza prej 12 vitesh, ofrohet shpërbim për ata që lindin djem

Prej 12 vitesh, një fshat i vogël i pozicionuar në juglindje të Polonisë nuk sheh më djem, pasi lindin vetëm vajza. Bëhet fjalë për Miejsce Odrzanskie, ku numërohen 272 banorë. Ndërkohë, kryebashkiaku, Rajmund Frischko ka ofruar shpërblim, për këdo që lind djalë, ndërsa ka premtuar se: “Po mendoj që t’i vendos një rruge emrin e djalit të parë që do të lindë pas kaq vitesh.”

Interesimi i mjekëve dhe ekspertëve për të shpjeguar arsyen e këtij fenomeni ka qenë i konsiderueshëm.

Një ekip i Universitetit të Varshavës, me në krye profesor Rafal Ploski, ka studiuar personalisht rastin, por pa dhënë një shpjegim konkret.

Sakaq, në rrjetet sociale qarkullon fotografia e një skuadre me “zjarrfikës vullnetarë”, skuadër kjo e përbërë vetëm nga vajza me shpjegimin se “Në fshat nuk ka meshkuj”. Vajzat angazhohen dhe bëjnë ato punë që nga masa cilësohen për meshkuj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...