E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Vëlla Me”, tradita e Beratit që ndryshoi jetesën brenda familjes “Polovina”

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Në “Autokton” të gazetares Anila Ahmataj u trajtua një traditë e herëshme e qytetit të Beratit. “Vëlla me” Cili ishte roli i saj dhe si e ndryshoi qytetin kjo traditë…

Qysh në vitin 1961 Berati u shpall qytet muze, i cili sot trashëgon 210 objekte muzeale. Berati dëshmon një trashëgimi kulturore me vlera të mëdha, me një fanatizëm të shenjtë në Berat janë ruajtur dhe ruhen vepra të cilat dëshmojnë kulturën e këtij qyteti. Banorët jetën e kanë ndërtuar edhe mbi gjurmë të trashëgimisë dhe harmonisë intelektuale që është portretizuar mes tyre.  Punimet artizanale dhe gatimet tradicionale janë dy nga veçoritë dalluese të kësaj popullsie. Tradicionalisht në qytetin e “një mbi një dritareve” mysafiri ka gjetur mikpritje të veçantë nga ku për sytë dhe zemrën kanë qenë shplodhëse por edhe motiv i një kulture të trashëguar ndër breza. I rrethuar nga kodra dhe male, i përshkuar nga lumi Osum, qëndron stoik qyteti i Beratit, i cili kurorë mbi kokë ka Kalanë, dëshmi e gjallë e një trashëgimie dhe kulture të herëshme. Veçori mjaftë e veçantë  e këtyre banorëve është edhe tradita e “Vëlla me” Një kryefamiljar i krishter kishte bërë vëlla një kryefamiljar mysliman.
Kjo traditë ndodhi edhe  në familjen Polovina, nga ku njëri prej këtyre pjestarëve rrëfen  se si ndodhi ky vllazërim. Publicisti Ylli Polovina rrëfen sesi kjo traditë ndryshoi rrjedhën e familjes së tij.
Por mikpritja e ngrohtë dhe e veçantë është traditë mijëra vjeçare, e vjetër  parahistorike që ka deklaruar kulturën e kohës.
Si një nga destinacionet më të preferuar, Berati mbetet një nga qytetet më të forte për artin e kultures në Shqipëri. Vlerat që mbart në vete e bëjnë atë madhështor në pamje dhe të veçantë në histori. E ndërthurur në harmoni të plotë bashkëjetesa mes këtyre banorëve të ofron një emocion të pakrahasueshëm. Kjo bashkëjetesë dëshmon më së miri traditën e harmonisë fetare në vend.
Berati traditën e ka ndërthurur edhe mes ushqimit dhe gatimeve tradicionale që  servirin amvisat apo Zonjat beratase.
Rrugët e pjerrëta me kalldrëm dhe arkitektura e mureve të banesave  brenda qytetit apo edhe brenda kalasë të rrëfejnë në heshtje origjinën dhe  historinë e cila është e sistemuar në stilin tradicional.
Lagjet brenda mureve të kalasë të çojnë në oborrin e ndonjë banori, i cili me bujari dhe mirësi të rrëfen për historinë e qytetit dhe harmoninë mes banorëve të tjerë.
Në qoshet e mureve të çdo banese punëdora e duarartave, nënave dhe grave rrëfen traditën dhe kulturën Beratase në
velënxa e qilima.
Berati është edhe i këngës, një përzierje mes traditës së kohës osmane të përforcuar edhe nga folklori i Shqipërisë së Mesme, dhe traditës polifonike e qytetare që vjen nga Toskëria, Shqipëria e Jugut.
Banesat me çardak, me tavane të gdhendura prej druri brenda të japin idenë e jetës qytetare dhe kukturore.
Myslimanë, bektashinj dhe të krishterë ortodoksë kanë krijuar një harmoni dhe familjarizim mes tyre. Lagjet e vjetra, Kalaja, Mangalemi dhe Gorica janë kryesisht ortodokse. Lagjet e tjera të vjetra në rrëzë të kodrës popullohen nga myslimanë . Bashkëjetesa mes besimeve është një nga tiparet dalluese të Beratit. Ekzistenca e 40 kishave dhe 30 xhamive në një hapësirë relativisht të vogël e bën Beratin një udhëkryq të rëndësishëm fetar e kulturor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...