E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Veliaj: Jo më zi, qendra rinore te tre lagjet që do ndërtohen për të prekurit

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është shprehur se se sot është mbyllur edhe palestra e fundit e emergjencës ku ishin strehuar të prekurit nga tërmeti.

Veliaj tha se duhet t’i kthehemi jetës normale dhe se për këtë do ndihmojë edhe rifillimi i shkollës ditën e nesërme. Kreu i Bashkisë theksoi se në tre lagjet e reja që janë planifikuar në Tiranë për të prekurit nga tërmeti do të ndërtohen qendra rinore, komunitare.

Veliaj prezantoi sot Strategjinë Vendore për Rininë 2019-2023 në bashkëpunim me Kongresin Rinor dhe me mbështetjen e Friedrich Erbert në kuadër të 8 Dhjetorit.

“Tani duhet të kemi një moment rimëkëmbje, jo vetëm me ndërtesa, por e jetës normale, aktiviteteve të fundvitit. Kombet që ngrihen shpejt janë me të ardhme. Ne nuk jemi viktima. Kanë qenë djem dhe vajza të këtij qyteti që kanë dhe po ndihmojnë kanë dashamirësinë dhe respektin tonë. Me këtë emergjencë, cdo krizë është edhe një mundësi për t’i bërë gjërat më mirë dhe për të mësuar nga e kaluara. Sot është një ditë e rëndësishme për Tiranën, kemi mbyllur edhe qendrën e fundit të emergjencës te ‘Betim Muço’, por jo se ka mbaruar emergjenca.

Nuk mund të vijojmë të jetojmë tërë kohën në rrethim, luftë dhe zi. Mendoj se duhet ti kthehemi rutinës tani dhe në këmbë. Jam i lumtur që filluan kopshtet dhe çerdhet këtë javë dhe që rinis shkolla nesër. Jemi një shoqëri dramatike që na kap paniku. Ka shumë problem nëse histeria dhe drama kaplon shkollat. U kërkoj rikthimin në normalitet nesër.

Lexo edhe :   Tërmeti “u harrua”, shqiptarët nuk sigurohen dhe presin nga shteti

Inxhinierët kanë parë shkollat, te ato që kanë probleme e kemi marrë vendimin. 4 shkolla do i ribënim, tërmeti e rikonfirmoi se nuk mbajnë më. Te ‘Sami Frashëri’ do të bëjmë disa meremetime dhe lyerje. Planin që miratojmë sot për përfshirjen në komunitet ta aplikojmë. Po filloi jeta pa panik nesër kemi hequr një pjesë të madhe të ngarkesës. Kur pashë që filloi në normalitet me bebet. Disa nga mësuesit vendosin kujën para se të kuptojnë. Po i ngatërruam rolet jemi shoqëri disfunksionale.

Lexo edhe :   Tërmeti “u harrua”, shqiptarët nuk sigurohen dhe presin nga shteti

Nëse njerëzit ndrydhen dhe nuk konsumojnë atëherë shkojmë në një situatë, kur tërmeti real na ndodh në kokë dhe më pas në ekonomi. Kriza emergjente mbaroi, u them biznesmenëve të hapin sa më shumë vende për të rinjtë. Me tre lagjet e reja që kryeministri ka propozuar në Tiranë, po të kenë qendra rinore dhe komunitare është një mundësi. Imagjinoni që ta cojmë në marsh të pestë këtë. Në këto zona do të ketë qendra rinore, hapësirë komunitare. Ne nuk jemi ortakë, nuk po lidhim marrëveshje aksionere, kur dicka nuk shkon do të duhet të themi se nuk shkon dhe protestoni”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shokët e ushtrisë shpërthejnë në lot kur kuptojnë se komandanti ka humbur jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët janë ritakuar para 3 vitesh, Qaniu...

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...