E martë, 26 Maj, 2020
17 C
Tirana

Veliaj: Ja si do të jetë Teatri i Ri

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

DETAJET/ Grabitja e milionëve në makinën e biznesmenit, autorët përdorën bllokues valësh

Tashmë është zbardhur e gjithë dinamika e plotë e grabitjes së një shume të majme pak ditë më parë, ndaj një biznesmeni në Tiranë....

Pronarja e biznesit: I hoqa bllokun Ramës në rrjetin social, doja të shihja a do e hapja dyqanin

Kryedemokrati Basha vijon të takojë bizneset, ndërsa shpesh është shprehur se po përjetojnë një tjetër krizë nga COVID-19. Sot ai është takuar me disa...

Ambulanca del nga rruga, ndërron jetë pacienti që po transportohej drejt Tiranës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në fshatin Krutje, Fier. Policia bën me dije se një ambulancë që po transportonte një pacient drejt...

“Ky investim do të punësojë një numër të konsiderueshëm njerëzish”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama bën me dije se po përfundon fabrika e re agropërpunuese e përgatitjes së esencës së frutave dhe prodhimin prej tyre të...

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ditën e sotme ka prezantuar Teatrin e Ri Kombëtar dhe parametrat që do të ketë ai.

Sipas Veliajt, Teatri i Ri “do të jetë 8 mijë e 930 metra katrorë, 6- fishi i të vjetrit që kishte në hipotekë vetëm 1250 m2”.

Ai u shpreh se teatri do të ketë sallë të madhe me 650 vende kapacitet, dy auditore black-box dhe një sallë verore mbi tarracë.

“Bëhet fjalë për një Teatër 8 mijë e 930 metra katrorë. Në hipotekë i vjetri kishte vetëm 1250 m2. 3 fish krahasuar me ekzistuesin, por 6-fish nga ai që ishte. Për pjesën e zonës artistike do kemi 4 auditorë, një i madh sallë qendrore 650 vende, 750 m2 vetëm auditore. Black- box, me shfaqje intimitet me shije të rafinuar me 150 vende. 250 vende një black-box tjetër.

Një auditor në tarracë që do e shfrytëzojmë tarracën si teatër veror me 380. 630 m2 skena më e madhja në Shqipëri.

Në një vend ku do të kenë komoditet, por dhe hapësirë për ndërrim kostumesh. Ambiente ndihmëse vetëm për skenën. 1750 m2.

Një shesh i mbuluar, këndi që krijon papioni në pjesën e poshtme do të jetë shesh dhe do të përdoret për koncerte.

Përdor ngrehinën e re të Teatrit si strehë. Do ketë zonë publike 450 m2. Ambient pritje dhe ambient ndihmëse 180 m2.

Funksionet e kateringut.

Teatri aktual kishte 8 lokale dhe i përdornin për kafe dhe raki. Do ketë një recepsion, ndihmës, pritje për ambasadorët etj.

Do ketë ambiente të përbashkëta, shkallë, korridore 855 m2. Depo 300 m2. Do ketë hapësirë për administratën 400 m2, sipërfaqe zgjerimi nëse do të duhen më shumë zyra 520 m2. Kjo është skeda teknike”, tha Veliaj.

Lexo edhe :   DETAJET/ Grabitja e milionëve në makinën e biznesmenit, autorët përdorën bllokues valësh
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend, bilanci për 24 orët e fundit

Situata nga koronavirusi në vend duket të jetë përkeqësuar ndjeshëm në 24 orët e fundit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve janë konfirmuar 25...

Shënohet një tjetër viktimë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se një tjetër person ka humbur jetën nga koronavirusi mëngjesin e sotëm. Sipas njoftimit, bëhet fjalë për një 69-vjeçar...

Kalon vettingun komandanti i Gardës së Republikës

Komandanti i Gardës së Republikës, Gramoz Sako është konfirmuar sot në detyrë nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit. Sako rezultoi i pastër në tri shtyllat...

“Vendi në krizë të thellë”, Basha takime me bizneset në njësinë 5

Kreu i PD-së, Lulzim Basha është takuar sot me përfaqësues të bizneseve në njësinë nr.5 në Tiranë. Sipas Bashës, dhe pse zona ka një numër...

Strakosha pozitiv me koronavirus? Deklarata e ish-lojtarit trondit futbollin italian

Ish-lojtari i Torino e Bari, Massimo Brambati ka tronditur futbollin italian me deklaratën e bërë së fundmi. Përmes një lidhjeje të drejtëpërdrejtë në Instagram, Brambati...
WhatsApp KONTAKTO TT