E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Vdes gruaja më e moshuar në botë, konsiderohej dekania e njerëzimit

Japonezja, Nabi Tajima e cila është vërtet dekania njerëzimit, vdiq dje në moshën 117-vjeçare, njoftoi sot një zyrtar lokal japonez.

“Tajima, lindur më 4 gusht 1900 vdiq të shtunën në ishullin e saj të lindjes, Kikai në rajonin e Kagoshimas”, theksoi Susumu Yoshiyuki, një zyrtar i deparmentit të Shëndetësisë.

“Kthyer në dekanen e japonezëve në shtator të vitit 2015, ajo u bë gjithashtu dekania e njerëzimit që prej vdekjes së shtator 2017 në moshën 117-vjeçare të xhamajkanes, Violet Brown”, sipas medias japoneze.

Por rekordet Guinness, që ishin në kërkim që prej vdekjes së Brown, nuk i kishin njohur ende zyrtarisht Tajimas titullin dekane e njerëzimit.

Tashmë njeriu më i vjetër në tokë, është sërish një japoneze, që quhet Chiyo Yoshida, është 116 vjeç dhe për 10 ditë shkon 117.

Rreth një e katërta e popullsisë së Japonisë, kanë një moshë 65 vjeç e lart, një përqindje kjo që pritet të rritet në 40 për qind në vitin 2060.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...