E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Vdekja e 4 turistëve rusë/Ekspertët kërkojnë ndihmën e izraelitëve

Vdekja e katër turistëve ruse është në fokus të policisë, ndërsa bëhet me dije se mungojnë dy telefona. “Zbërthimi” i tyre është bërë pengesë për hetimet. Zbardhja e bisedave apo telefanatat që kanë kryer katër turistët rusë, mund ta ndihmojë grupin hetimor për zbardhjen e ngjarjes.

Turistëve i janë gjetur vetëm dy telefona, megjithëse ata ishin katër persona, Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe. Po kështu, ende nuk ka informacione se kujt prej familjarëve rusë i përkisnin telefonat.

Ndonëse hetuesit kanë kontrolluar për gjetjen e telefonave të tjerë, nuk kanë mundur t’i gjejnë as në pishinën ku u konstatuan viktimat, dhe as në dhomat që ata kishin rezervuar në hotel.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e 15 tetorit, ku turistët humbën jetën në hotelin luksoz në Qerret të Kavajës. Ambasada Ruse në Shqipëri po ndjek me interes të madh hetimet e autoriteteve. Autoritetet shqiptare kanë kërkuar ndihmën e izralitëve, dhe telefonat pritet që të dërgohen në Izrael për t’i hapur ato.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...