E hënë, 25 Maj, 2020
16 C
Tirana

Vatikani/ 2 mijë vjet pushtet, skandale dhe mistere

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aleanca për Teatrin e zhvendos protestën në një tjetër qytet

Një ditë më parë, Aleanca për Teatrin ishte në Durrës përpara Pallatit të Kulturës, ku zhvilloi një tubim sensibilizues dhe u mblodhën firma për...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Protestë tek Liqeni Artificial, qytetarët thyejnë me forcë perimetrin e Policisë

Një protestë është zhvilluar së fundmi tek Liqeni Artificial në Tiranë pasi ai u mbyll gjatë fundjavës. Raportohet se qytetarët kanë thyer me forcë perimetrin...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekziston prej 90 vitesh si një shtet zyrtar, por prej gati 2 vitesh si selia fizike dhe shpirtërore e besimtarëve katolikë në mbarë botën. Vatikani është ngritur rreth vendit ku dikur romakët kryqëzuan Shën Pjetrin. Ajo zonë ishte vendndodhja e martirizimit të shumë të krishterëve pas zjarrit të madh që përfshiu Romën në vitin 64.

Në fakt, deri në mesin e shekullit XIX-të, kur pjesa më e madhe e shteteve papnore formuan mbretërinë e re të Italisë, Vatikani nuk ishte banesa e zakonshme e papëve, por pallati “Lateran” dhe më vonë “Quirinale”, ndërkohë që rezidenca gjatë viteve 1309 – 1377 ishte në Avinjon të Francës.

Në vitin 1870, zotërimet territorial të Papës u përballën me një situatë të pasigurt, kur Roma u aneksua nga forcat që kishin bashkuar pjesën tjetër të Italisë. Gjatë viteve 1861- 1929 statusi i Papës konsiderohej si “Çështja Romake”. Ata nuk shqetësoheshin në pallatin e tyre dhe kishin një farë statusi, duke përfshirë të drejtën për të dërguar dhe pritur ambasadorë.

Por ata nuk e njihnin të drejtën e mbretit italian për të qeverisur në Romë, dhe refuzuan të largoheshin nga Vatikani derisa çështja u zgjidh, në vitin 1929. Shtetet e tjera, vazhduan ta njohin në rang ndërkombëtar Selinë e Shenjtë, si një njësi sovrane. Në praktikë, Italia nuk bëri asnjëherë përpjekje për të ndërhyrë në çështjet e Selisë së Shenjtë, brenda mureve të Vatikanit. Sidoqoftë, shumë prona të kishës në vende të tjera u konfiskuan, duke përfshirë dhe pallatin “Quirinale”, dikur banesa zyrtare e papës.

Papa Pio IX, udhëheqësi i fundit i shteteve papnore, pretendonte se pasi Roma u aneksua ai ishte “i burgosur në Vatikan”. Kjo situatë u zgjidh më 11 shkurt 1929 ndërmjet Selisë së Shenjtë dhe Mbretërisë së Italisë. Traktati u nënshkrua nga Benito Musolini, në emër të mbretit Vikstor Emmanueli III dhe Sekretari Kardinal i Shetit, Pietro Gaspari si përfaqësues i Papa Piu XI. Traktati përcaktonte pavarësinë e Shtetit të Vatikanit dhe i jepte katolicizmit status special në Itali.

Vatikani është zyrtarisht shteti më i vogël në botë. Ai ka një sipërfaqe prej vetëm 44 hektarësh dhe një popullsi prej afro 1 mijë banorësh. Ajo përbëhet nga Ati i Shenjtë, 62 kardinalë, 295 eklesiastë të personelit diplomatik, 56 eklesiastë të tjerë, 102 rojet zvicerane dhe të tjerët që janë pjesë e administratës.

Vatikani ka një organizim të llojit të një monarkie absolute, dhe autoriteti më i lartë është Papa. Titulli Papë e ka prejardhjen nga fjala greke “πάππας” (pappas), që do të thotë “baba”, dhe nisi të përdorej në shekullin e III të Erës Sonë. Papa më jetëgjatë është konsideruar deri më sot Shën Pjetri, që drejtoi Kishën për 34 vjet me radhë. Papa më jetëshkurtër është Urbani VII, vetëm 13 ditë, 15-27 shtator 1590. Ai vdiq nga malaria në 27 shtator 1590, përpara se të shenjtërohej. Papa më i korruptuar konsiderohet Aleksandri VI ose Rodrigo Borxhia që drejtoi Vatikanin në vitet 1492-1503. Ai pati shumë lidhje jashtëmartesore, dhe pati një vajzë Lukrecian.

Ai akuzohej për organizmin e orgjive më të mëdha në historinë njerëzore. Gjatë tyre, ai promovonte satanizmin, duke vrarë me qindra njerëz me anë të këtyre riteve të shoqëruara edhe me akte kanibalizmi, teksa kryente rite të rregullta institucionale si sodomia dhe vrasja e fëmijëve.

Selia e Shenjtë, nuk ka asnjë gjuhë zyrtare. Në legjislacion dhe komunikim zyrtar përdoret gjuha italiane. Në Gardën Zviceriane përdoret gjuha gjermane, ndërkohë që faqja zyrtare e internetit të Vatikanit është në italisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe spanjisht.

Flamuri i Vatikanit është i verdhë dhe i bardhë. Ngjyra e verdhë supozohet të përfaqësojë fuqinë shpirtërore të papëve, ndërsa e bardha fuqinë e tij tokësore. Qytet-shteti i Vatikanit, vizitohet çdo vit nga rreth 6 milionë njerëz. Ai ka ekipin e vet të futbollit, ekipin e qytetit të Vatikanit.

Në vitin 2000, qyteti i Vatikanit nisi të përdorë monedhën e BE-së, euron, por 2 vjet më vonë filloi të prodhojë eurot e veta me një dizenjo të veçantë. Ai zotëron disa prej muzeumeve më të mëdha në botë. Të marra së bashku ato kanë një gjatësi mbi 14 km, dhe vlerësohet se nëse dikush do të kalonte qoftë edhe 1 minutë para çdo pikture, atëherë do t’i duhej 4 vjet për të përfunduar tërë muzeun.

Ndërkohë biblioteka e Vatikanit u themelua në vitin 1475, dhe është biblioteka më e vjetër në botë. Ajo përmban mbi 1.1 milionë libra, dhe është më e madhja në botë. Ndërkohë Selia e Shenjtë ka shumë sekrete dhe dritë-hije rreth vetes. Zyrtarisht, burimet e saj financiare vijnë nga të dhjetët që u dhurohen kishave në mbarë botën.

Megjithatë dekadat e fundit janë zbuluar shumë skandale, kur Banka e Vatikanit është shndërruar në një “lavatriçe” ku grupime të ndryshme pastronin paratë e tyre. I famshmi Arkivi Sekret i Vatikani, është i përmasave të jashtëzakonshme.

Janë rreth 600 kategori të ndryshme, 65 kilometra rafte dhe 150.000 dokumente që u përkasin zyrtarisht 800 viteve të fundit. Ai cilësohet zyrtarisht si arkivi sekret i Papës. Ajo që ka intriguar më shumë studiuesit është pjesa e nëndheshme e Vatikanit.

Tunelet nëntokësore, si dhe shumë të fshehta të tjera të cilat ndodhen nën themelet e Vatikanit, janë bërë shkas për dhjetëra e qindra skenare dhe teori komploti. Besohet se në bodrumet e Selisë Së Shenjtë fshihen disa nga dorëshkrimet e lashta më të rralla. Besohet se nëse këto tekste do të bëhen ndonjëherë publike, do të zbulojnë sekrete dhe të vërteta, të cilat do të ndryshojnë njëherë e përgjithmonë historinë e njerëzimit./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT