E diel, 22 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

“Varret misterioze në Peru” 11  skelete pa këmbë, shkencëtarët tregojnë arsyen

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Njëmbëdhjetë varre që përmbajnë skelete të civilizimit misterioz Moche të para më shumë se një mijë vjetëve, janë gjetur në Peru.

Dy fëmijë të varrosur në këtë lokacion kishin simbole në kafkën e tyre, ose nga tatuazhet ose shenjat që morën nën lëkurë dhe i njollosnin kockat nën të.

Një person u varros me një skeptër dhe një tjetër u vendos në një dhomë me çati – duke treguar që të dy ishin me pozitë të lartë shoqërore dhe mund të kenë qenë priftërinj.

Varret gjithashtu zbulojnë se shumica e skeleteve iu ishin hequr këmbët.

Qytetërimi Moche lulëzoi në Perunë veriore dhe e kishte kryeqytetin e tij afër Moche-së të sotme në Trujillo.

Shumë studiues besojnë se populli Moche nuk ishte i organizuar politikisht si një perandori apo shtet monolit.

Në vend të kësaj, civilizimi përbëhej nga politika autonome që ndanin një kulturë të përbashkët, siç shihet në ikonografinë dhe arkitekturën që mbijeton sot.

Drejtori i projektit Edgar Bracamonte, nga Universiteti Kombëtar i Trujillo në Peru, tha se është e paqartë nëse kufomat ishin gjymtuar, por është e qartë se këmbët e tyre nuk ishin aty kur u varrosën.

Studiuesit gjithashtu po përpiqen të zbulojnë se kujt i përkisnin mbetjet.

Zbulimi u bë në vendin arkeologjik Huaca Santa Rosa de Pucala në rrethin e Pucala në rajonin perëndimor veri-perëndimor të liklajos.

Rajoni konsiderohet një qendër ceremoniale për rajonin dhe besohet se personi i varrosur në dhomën e madhe mund të ketë qenë një udhëheqës fetar.

“Ne po mundohemi të përcaktojmë nëse ai ishte prift”, tha Bracamonte.

Objektet qeramike dhe prej porcelani u gjetën gjithashtu dhe shkencëtarët shpresojnë se zbulimet do të hedhin më shumë dritë mbi njerëzit që jetuan atje.

Vendi është disa milje larg Huaca Rajada, i njohur gjithashtu si Sipan, një lokacion arkeologjik Moche që është i famshëm për varrin e Zotit të Sipanit.

Qyteti i Sipan daton nga 50 deri në 700 pas Krishtit, në të njëjtën kohë me Periudha Moche.

Studiuesit zbuluan gjithashtu një tempull që i përkiste kulturës Wari, e cila lulëzoi në Andet jug-qendrore dhe zonën bregdetare të Perusë moderne nga rreth viteve 500 deri 1000 pas Krishtit.

Besohet se tempulli ishte ndërtuar midis viteve 800 dhe 850 pas Krishtit dhe shpresohet se do të gjenden përgjigjet në lidhje me kulturat para-hispanike në rajon në atë kohë.

Në varrezat e tempullit, ekspertët gjetën kocka deveje, sende të gdhendura, shishe dhe sende metalike që mund të jenë përdorur si oferta.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...