E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Varianti i ri/Aksionet bien dhe nafta fundoset në të gjithë botën

Investitorët që shpresojnë për një javë të lehtë Krishtlindjesh, mund të jenë shumë të zhgënjyer, pasi stoqet dhe çmimet e naftës rrëshqasin përballë kërcënimeve në rritje ndaj ekonomisë globale. Kontratat e së ardhmes Dow dhe S&P 500 ranë të dyja me rreth 1% deri në orën 07:30 të hënën, duke u rikuperuar pas rënieve më të mprehta më herët, ndërsa nafta e papërpunuar Brent ra me rreth 3% në 71 dollarë për fuçi. Indekset kryesore të bursave në Evropë gjithashtu ranë me rreth 1%. Shumica e tregjeve aziatike pësuan rënie më të mëdha, megjithëse Shanghai Composite u paraqit pak më mirë, duke tërhequr mbështetje modeste nga një ulje e normave të interesit kinez.

Të premten, Dow përfundoi me 532 pikë, ose 1.5%. Ishte rënia e saj më e keqe në tre javë. S&P 500 u mbyll me 1%. Të dy janë ende në fitime të shëndetshme për vitin e aktual.

Dy faktorë dukej se po nxisin humbjet e së hënës. Rastet në rritje të variantit Omicron në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, tashmë po godasin bizneset dhe po i detyrojnë qeveritë të shtrëngojnë kufizimet mbi aktivitetin, në një kohë kritike të vitit për industritë e kohës së lirë dhe të shitjes me pakicë. Dhe perspektivat për ekonominë amerikane u zbehën pasi senatori demokrat Joe Manchin, tha se do të kundërshtonte faturën prej 1.75 trilion dollarësh të administratës Biden.

“Një kombinim i rritjes së nervave të Omicron, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë, dhe dështimi i planit të shpenzimeve të Presidentit Biden… ka bërë që aksionet aziatike të shkojnë drejt jugut, me përfundimin e së premtes së Wall Street”, shkroi Jeffrey Halley, analist i lartë i tregut.

Goldman Sachs nuk humbi kohë për të ulur parashikimin e saj të rritjes për ekonominë amerikane, në vazhdën e deklaratës së Manchin në Fox News të dielën. Firma e Wall Street u tha klientëve se nuk supozon më se legjislacioni i nënshkrimit të Presidentit Joe Biden do të kalojë në Kongres.

Varianti shumë i transmetueshëm Omicron ishte identifikuar në të paktën 45 shtete amerikane që nga e diela, si dhe në Puerto Riko dhe Uashington, DC. Dhe me Delta ende të pranishme, rastet Covid-19 po rriten në disa zona. Nju Jorku vendosi një rekord të ri për rastet një ditore të Covid-19 për të tretën ditë radhazi të dielën, sipas zyrës së guvernatorit Kathy Hochul.

Omicron po përhapet gjithashtu me shpejtësi në Evropë, duke nxitur qeveritë në të gjithë rajonin të prezantojnë masa të reja, që kufizojnë udhëtimet dhe aktivitetin shoqëror. Holanda prezantoi një bllokim të rreptë të dielën, ndërsa Franca tha të premten se do të ndalonte ngjarjet dhe tubimet e mëdha në natyrë në natën e Vitit të Ri. Danimarka ka mbyllur kinematë dhe teatrot, dhe ka kufizuar numrin e njerëzve në dyqane këtë javë.

Gjermania, ekonomia më e madhe e rajonit, është tashmë në prag të recesionit. “Edhe nëse injeksionet përforcuese janë efektive në reduktimin e rreziqeve mjekësore, një përhapje e shpejtë e Omicron ende mund të mbingarkojë sistemet shëndetësore dhe t’i detyrojë vendet të ndjekin Holandën dhe të miratojnë kufizime më të dëmshme ekonomikisht,” shkroi kryeekonomisti i Berenberg, Holger Schmieding në një shënim kërkimor të hënën.

Nëse kjo do të ndodhte, Eurozona dhe Mbretëria e Bashkuar mund të shihnin të dyja tkurrjen e ekonomive të tyre me 1% në tremujorin e parë të 2022, krahasuar me tre muajt e fundit të këtij viti, shtoi ai. Zëvendëskryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab i tha Sky News të hënën, se ai nuk mund të përjashtonte zbatimin e kufizimeve të mëtejshme Covid-19 përpara Krishtlindjeve në Angli.

Forumi Ekonomik Botëror njoftoi të hënën se do të shtynte takimin e tij vjetor në Davos, Zvicër – i planifikuar për 17-21 janar – deri në fillim të verës për shkak të pasigurisë mbi shpërthimin e Omicron.

“Kushtet aktuale të pandemisë e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë mbajtjen e një takimi global personal”, tha forumi në një deklaratë, duke përmendur ndikimin e Omicron në udhëtime.

Në Londër, disa bare dhe restorante janë detyruar të mbyllen për shkak të rritjes së infeksioneve midis stafit dhe një kolapsi të numrit të klientëve. Gjashtë ndeshje të futbollit në Premier League angleze u shtynë gjatë fundjavës, për shkak të mungesave të lojtarëve për shkak të Covid-19.

Kina tashmë po përjeton një ngadalësim të madh ekonomik, i goditur nga një krizë e pasurive të paluajtshme, një goditje ndaj sipërmarrjeve private, shpërthime të Covid-19 që kanë ndërprerë prodhimin dhe transportin, dhe një krizë energjie. Analistët thonë se ekonomia e dytë më e madhe në botë mund të rritet me ritmin e saj më të ngadaltë që nga viti 1990 vitin e ardhshëm.

Banka Popullore e Kinës shkurtoi të hënën normën bazë të interesit të kredisë bazë për herë të parë në 20 muaj, por lehtësimi i tregut të aksioneve u zhduk shpejt.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...