E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Varhelyi: Kemi marrë dakordësinë për çeljen e negociatave me Shqipërinë

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Komisioneri evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, në një konferencë për shtyp me kryeministrin Rama, tha se është dhënë dakordësia për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë  e Veriut. Ai u ndal edhe tek raport-progresi që u prezantua dje, ku vlerësoi punën e Shqipërisë, por theksoi se ka ende punë për t’u bërë.

“Shpresoj që qytetarët e Shqipërisë do ta shikojnë këtë si lajm të mirë. Ne e bëmë të qartë se do të vazhdojmë punën tonë me Ballkanin Perëndimor, dhe do ta bëjmë këtë gjë edhe me politikën e zgjerimit, pasi e kemi atë shumë seriozisht.

Ne kemi mundur të marrim dakordësinë për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, dhe kalojmë te segmenti i tretë i kësaj pune të madhe, që ka të bëjë me zhvillimin ekonomik dhe planin e investimeve.

Ky është një plan që e kemi ndërtuar së bashku me vendet e Rajonit. Kemi projektuar këtë paketë, pasi plani që jemi këtu sot për të prezantuar, mund të ndryshojë panoramën e Rajonit në mënyrë shumë të konsiderueshme në 4-5 vitet e ardhshme.

Po flasim për një projekt madhor, një plan që do të mund të fokusohet tek ato aspekte që sjellin vende pune dhe rritjen e ekonomisë.

Jemi këtu për t’ju ofruar ndihmën tonë. Në Shqipëri jemi të gatshëm të sjellim ato projekte që janë të rëndësishëm në aspektin vendor. Jemi të gatshëm të flasin për “korridoret blu”, po ashtu të punojmë edhe për gazsjellësin, po ashtu edhe për dy projektet për hidrocentrale në vend dhe këto janë projekte madhore investimi, që do sjellin ndryshim shuam të madh. Pas 4-5 vitesh do të shohim edhe rikthimin e të rinjve në vend.

Lexo edhe :   Meta e çoi Kodin Zgjedhor në Venecia, vjen reagimi nga BE
Lexo edhe :   Meta e çoi Kodin Zgjedhor në Venecia, vjen reagimi nga BE

E shikojmë që ka ende sfida përpara dhe punë për të përforcuar, kundër korrupsionit, krimit të organizuar. Na duhet të jetë funksionale Gjykata Kushtetuese. Unë vizitova dhe anëtarët e ndryshëm të organeve të Vettingut. E gjithë kjo punë është kyç që Shqipëria të ecë përpara në konferencën ndërqeveritare. Ne na duhet reformë e rëndësishme zgjedhore, në bazë të së cilës të sigurohen zgjedhje të lira e të ndershme”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...