E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

‘Vala e dytë s’do jetë stuhi, por cunam për spitalet’, mjekët japin alarmin

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Pavarësisht masave të marra, Italia nuk po njeh shenja përmirësimi nga të infektuarit. Situata mbetet po me të njëjtat ritme, ku të infektuarit po shtohen në masë. Ndodhur në këto kushte, mjekët italianë i kanë kërkuar qeverisë të vendosë masa më agresive për të frenuar përhapjen e virusit, nga frika e një “cunami” në spitalet e vendit, raporton “The Guardian”.

Mjekët dhe kërkuesit, përfshirë ata që këshillojnë Ministrinë e Shëndetësisë, i kanë kërkuar qeverisë të miratojë masa më të ashpra. Kjo pasi infeksionet po rriten me shpejtësi, dhe spitalet nuk kanë më kapacitetet për ti përballuar.

Para një takimi me krerët rajonalë, për të arritur një marrëveshje për izolim vetëm të rajoneve të prekura më së shumti, Sandra Zampa, nënsekretare e Ministrisë së Shëndetësisë tha se po shqyrtohen masat e reja.

Lexo edhe :   Kryemadhi shkel masat anti-COVID, Braçe publikon videon

“Qeveria e Giuseppe Conte po punon për një “izolim të lehtë”, për të shmangur paralizimin e vendit”, tha Sandra Zampa.

Nga ana tjetër, Filippo Anelli, i cili është presidenti i shoqatës italiane të mjekëve, paralajmëron një cunam të vërtetë.

“Shqetësimi ynë është se kjo valë e dytë nuk do të jetë një “stuhi”, por një “cunam” që mund të mbingarkojë sistemin shëndetësor kombëtar”, ka shkruar Filippo Anelli të martën në Facebook.

“Kjo është arsyeja pse ne po kërkojmë nga qeveria masa më agresive. Nëse vazhdojmë të ecim kështu, situata mund të dalë jashtë kontrollit”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...