E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Vaksinohet shqiptari i parë në botë: S’kam patur efekte anësore, ndjehem mirë

Shqiptari i parë që vaksinohet me vaksinën ndaj koronavirusit është Arjet Gega. Mjeku shqiptar punon si specialist i sëmundjeve Infektive dhe asistent profesor në shtetin e Connecticut-it. Në një intervistë për Top Channel, ai iu ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të bëjnë vaksinën, duke mos iu kushtuar rëndësi teorive konspirative.

Ai shprehet se u vaksinua si pjesë e planit të Qeverisë Federale për punonjësit e shëndetit, që janë në kontakt me pacientët me Covid-19. Deri më tani nuk ka patur asnjë efekt anësor, dhe se ndjehet shumë mirë. Thirrja e tij është ndaj të gjithë shqiptarëve që të vaksinohen, pasi është në të mirë të shëndetit të tyre.

‘Ne jemi njërëz të shkencës, të mjekësisë. Efikasiteti është i mrekullueshëm. Nuk e prisnim të kishte kaq shumë efikasitet prej 95 përqind.

Ka kaluar pothuesje gjysmë dite, ndjehem shumë mirë. S’kam patur as dhimbjen e krahut që është e përgjithshme me të gjithë vaksinat. S’kam patur as dhimbje trupi, dhe as temperaturë.

Ka shumë pak efekte anësore. Më pak se 10% e pacientëve kanë patur temperaturë, që zgjat më pak se 24 orë. Vaksina është drita në fund të tunelit. Duhet të mendojmë si ta fitojmë këtë betejë.

Qesh kur dëgjoj ata që thonë do të na ndjekim me çip. Mesazhi im kategorik: Ju lutem vaksinohuni. Problemi aktual është që vaksinat nuk janë të disponueshme, por kur të jenë prezent, çdo shqiptar duhet të vaksinohet, pa asnjë mëdyshje dhe gjithnjë iu them atyre që lëshojnë mesazhe të painformuara jashtë fushës së tyre të ekspertizës se po rrezikojnë shëndetin e njerëzve dhe jetën”, tha Gega.

Lexo edhe :   Kosovë, 7 viktima dhe 296 raste të reja me Covid-19
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dy gjela nuk mund të këndojnë majë të të njëjtit pleh

Nga: Astrit Patozi SPAK-u mund të jepte një kontribut të madh për interesin publik, që mund të shërbente sadopak edhe për zgjedhjet e 25 prillit. Mjafton...

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...

Letra e Ambasadës Franceze për Ramën, shpërthen Basha

Kryedemokrati Basha ka shigjetuar kryeministrin Edi Rama, pas sulmeve që ky i fundit i ka bërë Bashkimit Evropian rreth procesit të vaksinimit. Basha shprehet se...