E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Vaksinimi i detyruar, studentët ngrihen në protestë

Më herët, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi me detyrim vaksinën për kategorinë e mësuesve dhe studentëve, duke marë shkas nga infektimet në masë dhe numrin e vdekjeve si pasojë e Covid-it.

Duket se studentët nuk janë në të njëjtën mendim, pasi kanë dalë kundër vaksinimit me detyrim. Në shenjë revolte, sot në orën 18:00, studentët do të protestojnë përballë amfiteatrit të Universitetit të Arteve. Ata nuk duan që ta bëjnë vaksinën, e cila tashmë për ta është e vendosur me detyrim.

“E drejta jote mbaron aty ku fillon…diskriminimi im…” “Kundër vaksinimit me detyrim. Pro lirisë; trupi im zgjedhja ime”. “Mbro jetën, po shkencës. Mbro fëmijët, jo politikës”.

“Debat i hapur” “Ja si do ta mbrojmë jetën, lirinë, punën dhe arsimin”. “A do protestojmë, kur? si? pse?”, shkruhet në posterat e afishuar të studentëve.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...

Qalaj: Situatë e tensionuar në veri, protesta udhëhiqet nga Lista Serbe

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, e ka konsideruar të tensionuar situatën në veri të vendit. Reagimi i tij ka ardhur pas vendimit...

Ndryshimi mes katarsisit të Fatos Nanos dhe Sali Berishës!

Nga: Alfred Peza Ditët e fundit në rrjetet sociale janë rikthyer çuditërisht, disa nga momentet më të paharrueshme të KPD-së së famshme të dhjetorit 2001,...

Ish-presidenti i Katalonjës arrestohet në Itali

Udhëheqësi separatist katalanas, Carles Puigdemont, është arrestuar në Itali me një urdhër arresti spanjoll. Spanja e ka akuzuar atë për kryengritje për një referendum...