E mërkurë, 4 Gusht, 2021
28.5 C
Tirana

“Vaksina vjen në dhjetor në Shqipëri”, Kreshnik Spahiu: Këta kanë rrjedhur

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero, është shprehur se vaksina do të mbërrijë në Shqipëri, në fund të dhjetorit ose në fillim të janarit. Ai deklaroi në ‘Real Story’ se fillimisht sasia do jetë e kufizuar. Në lidhje me këtë situatë, një reagim është përcjellë nga themeluesi i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, i cili hedh thumbin e radhës.

Vaksina anti-Covid e prodhuar nga Kompania e Pfizer dhe BioNTech është miratuar për përdorim masiv në Mbretërinë e Bashkuar. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), ka aprovuar vaksinën për përdorim masiv dhe se vaksinimi masiv i popullsisë do të fillojë javën e ardhshme.

Por me të marrë këtë informacion, Pipero tha dje se mundësitë janë të mëdha që edhe ne ta kemi vaksinën në të njëjtën kohë. Në kundërpërgjigje, Spahiu shprehet me ironi se në dhjetor do e marrim ne vaksinën e ndërsa në janar Gjermania, në shkurt Italia dhe në mars Austria.

Statusi

Sipas mediave shqiptare, radha e ndarjes vaksinës do jetë:

1- Dhjetor Shqipëria,

2- Janar Gjermania,

3- Shkurt Italia,

4- Mars Austria,

Këta ose kanë rrjedhur, ose mendojnë që populli i ha përrallat e tyre, ose do i prodhojnë vaksinat në Tepelenë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...