E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Vaksina anti Covid/OBSH do lëshojë certifikata elektronike

Një ditë më parë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe vaksinat anti-Covid. Për çështje sigurie, mbërritja e tyre ka ndodhur përmes një operacioni sekret, me kamiona të pamarkuar. Sakaq, qeveria nuk ka dhënë asnjë informacion në lidhje me ngarkesën që kishin kamionët, të cilët mbanin vaksinat e Pfizer dhe Biontech.

Kjo pasi Interpol paralajmëroi më herët se grupet kriminale do të tentojnë të marrin vaksinat antiCovid. Nisur nga informacionet që qarkulluan në media, kjo ishte një mënyrë e mirë për t’u ruajtur. Vaksinat janë prodhuar në një fabrikë në Belgjikë, prej andej mbërritën në Britaninë e Madhe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë po mendon aplikimin e certifikatave elektronike për personat e vaksinuar, pasi Britania e Madhe miratoi vaksinën e parë antiCovid. “Jemi duke vlerësuar me kujdes përdorimin e teknologjisë në përgjigjen ndaj koronavirusit, dhe një mundësi është si të bashkëpunojmë me vendet anëtare rreth një certifikate elektronike vaksinimi”, ka thënë një nga ekspertët e OBSH.

Aplikimi i certifikatave elektronike të vaksinimit, konsiderohet nga shumë ekspertë si një mënyrë për t’iu kthyer jetës normale. Për shumë të tjerë, e quajnë atë një shkelje të të drejtave të njeriut.

Javën që vjen, Britania do të nisë operacionin më të madh të vaksinimit në histori. 800 mijë dozat e para do të dërgohen fillimisht në disa laboratorë për një kontroll tjetër, dhe më pas do të shpërndahen nëpër spitale dhe qendrat e vaksinimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...