E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

Ushtria zbarkon në Rinas, ç’po ndodh brenda perimetrit të sigurisë në aeroport

Efektivët e Forcave të Armatosura janë vendosur pranë Rinasit, pas vendimit të marrë nga Ministria e Mbrojtjes pas grabitjes së disa milionë eurove.

Tashmë përgjatë perimetrit të sigurisë së Aeroportit ka nisur patrullimi i efektivëve, ndërsa paraditen e sotme në Rinas ka mbërritur edhe ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka.

Kjo e fundit shoqërohej nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralbrigade Bardhyl Kollçaku, për inspektim.

“Nuk behët fjalë për siguri brenda. Ne do të patrullojmë sigurinë e perimetrit të aeroportit. Baza jonë nuk është asnjë kilometër. Ne do të sigurojmë perimetrin e aeroportit, sepse nuk na takon neve ta bëjmë”, tha ministrja duke iu përgjigjur akuzave se po shkelet Kushtetuta.

Lidhur me kërkesën e presidentit Meta për informacion, Xhaçka tha: “Nuk kam pse të informoj Presidentin se nuk do shkojmë në luftë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...

Ikja e Gramoz Ruçit nga politika dhe raporti mes moshës e pushtetit

Nga Alfred Peza Në sport sado i zoti që të jesh, mosha të limiton duke të detyruar që të “varësh këpucët në gozhdë”, atëherë kur...

Biden pritet të sigurojë aleatët e NATO-s për mbrojtjen reciproke

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të diskutojë rishikimin e konceptit të saj strategjik kur udhëheqësit e saj, përfshirë Presidentin amerikan...