E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

“Uluni e bisedoni”, Rusia ndërmjetëson në luftën Armeni-Azerbajxhan

Lufta Armeni-Azerbajxhan çdo ditë e më shumë po bëhet edhe më e ashpër, e duket se ndërmjetësimet nga jashtë ende nuk kanë dhënë një rezultat.

Aktualisht bilanci është negativ. Më shumë se 100 persona kanë vdekur që nga e diela kur nisën përplasjet më të egra dypalëshe prej dekadash të tëra.

Zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, Nagorni-Karabaku drejtohet nga armenët etnikë. Armenia dhe Azerbajxhani, që të dyja dy ish republika Sovjetike bënë një luftë për këtë rajon në 1988-1994, e tani ekziston frika se në konflikt mund të tërhiqen edhe fuqitë ndërkombëtare, përfshirë dhe vetë Rusinë.

Sakaq, Rusia është ofruar të ndërmjetësojë bisedimet për t’i dhënë fund luftimeve mbi të ardhmen e Nagorni Karabakut. Ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov, ka kërkuar që ti jepet fund konfliktit. “Retorika e luftës duhet ndaluar”, u tha nga zyra e tij, e cila sqaroi se Lavrov kishte thirrur ministrat e jashtëm të të dy vendeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...