E enjte, 2 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Ulsi Manja i përgjigjet Metës: Ja pse nuk u zbatua radha

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja i është përgjigjur presidentit Meta në lidhje me votimin e 2 kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese.

I ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Manja tha se radha përcakton kompetencën e ushtrimit të të drejtës për organin, por nuk përcakton kohën kur duhet të veprojë njëri organ dhe kur tjetri.

Sipas tij, situata ku Kushtetuesja ndodhet në kushte jonormale pasi ajo u boshatis nga vettingu.

Pjesë nga debati:

“Unë nuk e mendoj një debat mes Kuvendit dhe Presidentit, sepse në procesin e kompozimit të Gjykatës Kushtetuese jemi katër organeve kushtetuese, KED, që prodhon listat me kandidatët, Kuvendi i Shqipërisë, Presidenti i Republikës dhe Gjykata e Lartë. Pra, është një raport mes këtyre tre organeve dhe KED. KED ka sjell dy lista me katër emra. Kuvendi, brenda 30 ditëve që ka marrë listat, është në të drejtën e tij për të zgjedhur dy anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Edhe Presidenti me të njëjtën procedurë nga marrë nga KED dy lista me emrat.

Në fund të fundit organet kushtetuese të përfshira në këtë proces, pra të kompozimit të Gjykatës Kushtetuese, veprojnë në mënyrë të pavarur. Lidhur me radhën që pretendon presidenti, është e vërtetë. Kushtetua ka përcaktuar radhën e zgjedhjes së anëtarëve të Kushtetueses, sepse në proces janë tre institucione, Presidenti, Kuvendi dhe Gjykata e Lartë.

Lexo edhe :   “S'ka më vend për interpretime”, Meta del me mesazhin e fortë

Dihet që anëtarët e Kushtetuese zgjidhen për mandat 9-vjeçar. Radha përcakton kompetencës e ushtrimit të të drejtës për organin, por nuk përcakton kohën kur duhet të veprojë njëri organ dhe kur tjetri. Aq më tepër, që radha në rastin konkret, nuk mund të zbatohet siç pretendon presidenti, sepse radha është përcaktuar në kushte normale të përtëritjes së Gjykatës Kushtetuese, dhe jo në situatën ku jemi ne, kur Kushtetuesja u boshatis nga Vettingu. Është një situatë jonormale.

Lexo edhe :   Mjeku humbi betejën me pandeminë/ Meta thirrje urgjente qeverisë

Është bllokim i pastër. Kemi dhe absurditetin tjetër, kur afati kushtetues pezullohet me një letër. Afati as nuk mund të pezullohet, as të zgjatet. Presidenti kishte 30 ditë kohë për të ushtruar të drejtën e tij kushtetuese”.

Pse zgjodhët dy sot, në vend që të zgjidhnit vetëm një?

Sepse dy vakanca kishte.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtëpia e Bardhë: Trump nuk u informua pasi pagesat ruse nuk ishin verifikuar

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë Robert O'Brien tha të mërkurën se Presidenti Donald Trump nuk ishte informuar me gojë lidhur me...

Si t’i fyesh dy shqiptarë të suksesshëm

Nga Mero Baze Besiana Kadare dhe Elez Biberaj kanë marrë dy lajme të mira. E para është zgjedhur zëvendëspresidente e Asamblesë së Kombeve të Bahskuara,...

“Më bënë nder me pritjen fisnike”/ Behgjet Pacolli viziton “Qendrën e Solidaritetit”

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Qendrën e Solidaritetit, të fondacionit “Fundjavë Ndryshe”. Përmes një postimi në Facebook,...

Kosovë/ Shkon në 2,991 numri i të infektuarve nga koronavirusi

Kosova vijon të regjistrojë shifra të larta të personave të prekur nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë regjistruar edhe 113 raste...

Franca tërhiqet nga misioni i NATO-s në Mesdhe

Mediat e huaja raportojnë se Franca është tërhequr nga operacionet detare të NATO-s në Mesdhe, pas hetimeve mbi një incident detar të mëparshëm me...