E diel, 29 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Ulet niveli i pikëve për të qenë fitues në shkollën e policisë, ish-drejtuesi: Të vendoset mesatarja

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Më datën 4 shtator në Pallatin e Kongreseve iu nënshtruan testimit me shkrim për t’u bërë punonjës të patrullës së përgjithshme të policisë rreth 2100 aplikantë për 500 vende vakante. Nisur nga nevoja e policisë për punonjës të rinj, fitues u shpallën 1040 kandidatë sipas një rendi zbritës të pikëve. Kufiri më i ulët zbriti deri në 38 pikë nga 100 të mundshme, çka tregon nivelin e dobët të përgatitjes së kandidatëve.

Nëse i hedhim një sy listave të fituesve të viteve më parë niveli i pikëve që të bënte fitues vazhdon të zbresë nga viti në vit. Nga 74 që ishte në vitin 2014-të, zbriti në 50-të vitin e kaluar dhe 38-të për këtë vit. Dhënia e shansit për të qenë pjesë e uniformave blu të këtyre personave me përgatitje të dobët arsimore shihet me shqetësim nga ish-drejtuesit e policisë.

Përgjatë një interviste për “News24”, ish-drejtori Arben Hajdarmataj tha se policia nuk duhet të fokusohet vetëm tek forca fizike, por duhet të tërheqë në strukturën e saj persona të përgatitur.

Hajdarmataj sugjeron që të vendoset një kriter mesatare për aplikantët po ashtu edhe të kryhet një verifikim paraprak për të shmangur futjen brenda uniformave blu të personave pa integritet dhe të lidhur me krimin. 1040 fituesit e fazës së parë të konkursit për patrullë të përgjithshme nisën këtë të martë testimin fizik pranë ambienteve të repartit RENEA në Yzberisht. Faza e dytë do të zgjasë 10 ditë dhe në secilën prej tyre do të testohen nga 100 aplikantë. Në përfundim të fazës së 2-të fituesit do i nënshtrohen edhe një testi psikologjik i cili është edhe testi përmbyllës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fero dhe Arbenita martohen në fshehtësi

Modelja Arbenita Ismajli dhe reperi Fero, i kanë dhënë fund beqarisë. Duket se zërat që qarkullonin së fundmi në media për një ndarje, kanë...

Aksident i rëndë në Formula 1, piloti përfshihet nga flakët (FOTO)

Mund të kishte përfunduar me një aksident tragjik ajo çfarë ndodhi në Formula 1, ku piloti rrezikoi jetën. Pamjet e rënda që janë shpërndarë...

Aksident i rëndë, makina përplas për vdekje këmbësorin

Një aksident me pasojë jetën ka ndodhur pasditen e sotme në aksin Lezhë-Milot, pranë kryqëzimit Ishull Lezhë. Një mjet ka përplasur 60-vjeçarin Gjon Kola, i...

Rast i rrallë në Singapor, nëna lindi foshnjen me antitrupa COVID

Që nga fillimi i pandemisë, shkencëtarët kanë studiuar nëse të gjithë të infektuarit me koronavirus prodhojnë antitrupa, përfshirë edhe ata me simptoma dhe ata...

Kryemadhi shkel masat anti-COVID, Braçe publikon videon

Zv.kryeministri Erion Braçe denoncon sërish shkeljen e aktit normativ nga kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, e cila është shfaqur këtë të dielë pa maskë. Braçe...