E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

UEFA mund të anulojë finalen e ‘Champions League’ në Turqi, ja shkaku

Më të lexuarat

Nënkryetari i UEFA, Michele Uva, ka folur rreth mundësive që finalja e ‘Champions League’, të mos mbahet në Stamboll ashtu siç është planifikuar.

Shkak për këtë revokim mund të bëhen ndërhyrjet ushtarake të Turqisë në Siri dhe gjesti i fundit ushtarak që bënë lojtarët turk në ndeshjen me Shqipërinë, pas shënimit të golit, si simbolikë e këtij operacioni.

Revokimi i mbajtjes së finales të Champions është një akt i fortë nga pikëpamja sportive, ne nuk jemi akoma në gjendje që të mund të flasim për të. Është e qartë që do ta vlerësojmë me presidentin Ceferin dhe komitetin ekzekutiv, por për momentin duket e parakohshme të flasim për sanksione të këtij niveli. Momenti politik nuk është më i miri, ka një ndarje të qartë ndërmjet aspekteve politike dhe sportive por futbolli nuk mund të bëjë asgjë për këtë. Mbi sjelljen e lojtarëve dhe trajnerëve ka rregulla të sakta që duhen respektuar, shkelja çon në hetime dhe sanksione të mundshme. Dënimet varen nga raporti i arbitrazhit të delegatit të UEFA, si dhe nga imazhet e TV. Por kjo varet nga organet gjykuese për ta vlerësuar atë”, deklaroi Uva.

Shumë shtete të Evropës, kryesisht Franca kanë reaguar ashpër kundër kësaj ndërhyrjeje, ndërsa sot pritet dhe një përballje mes kësaj të fundit dhe skuadrës turke për kualifikimin Euro 2020.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu publikon foton e pacientit me tuba në hundë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, çdo ditë paralajmëron në shenjë këmbane alarmi se koronavirusi është i rrezikshëm, ndaj duhet kujdes. Ajo ka sinjalizuar qytetarët duke...

Qeveria e Kosovës bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në publik

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot që të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët në ambiente publike. Gjatë seancës së sotme,...

Rëndohet situata në Kosovë, zbardhet vendimi emergjent nga qeveria

Situata në Kosovë është mjaft e rënduar me të infektuarit. Në kuadër të luftimit të COVID-19, qeveria e Kosovës ka bërë publike masat e...

Vendimi i CAS për Manchester City, Presidenti i ‘La Liga’ shprehet kundra tij

Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, është shprehur i befasuar nga vendimi i marrë së fundmi nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Kjo e fundit...