E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

UEFA ka gati planin, Champions League ndryshon tërësisht format

Champions League pritet të ndryshojë format në vitin 2024, ku UEFA ka gati planin e ri organizativ dhe ndryshimet janë të shumta.

Në kompeticionin e ri do të marrin pjesë 36 skuadra nga 32 aktualisht, dhe do të rritet numri i ndeshjeve të luajtura, ku fituesi i Champions-it do të luajë 17 ndeshje gjatë gjithë kompeticionit.

Grupet do të përzgjidhen me vetëm 4 vazo dhe çdo ekip do të duhet të luajë 10 ndeshje në mënyrë që të kalojë grupin.

Skuadrat më të mira në grup do të zgjidhen më pas për raundet e tjera. Gjithashtu parashikohet dhe heqja e pauzës së dhjetorit teksa do të luhen ndeshjet gjatë gjithë sezonit.

Kompeticioni i ri pritet jetë më fitimprurës, çka e tregon dhe rritja e numrit të ndeshjeve. Komiteti i UEFA-s shumë shpejt do të mblidhet për të miratuar formatin e ri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....