E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Uashington i kërkon Serbisë dhe Kosovës njohjen reciproke, zbardhet letra me 16 pika

Si pjesë e marrëveshjeve të dialogut Kosovë- Serbi, Vuçiçit iu vendos përpara në tryezën e Uashingtonit një letër prej 16 pikash.  Pikërisht pika 10 ishte ajo që ndezi edhe takimin, të paktën mediatikisht, e cila përmban edhe detyrimin për njohje reciproke mes dy vendeve.

Sipas kësaj pike, të dy vendet detyrohen që të përkushtohen për mbrojtjen e pakicave etnike, zgjidhjen e statusit të individëve dhe hapjen e zyrave për mbrojtjen e tyre si dhe raporte vjetore për të drejtat e pakicave. Thuhet se në letër ishin edhe marrëveshje ekonomike miliona euroshe por që për SHBA firma duhet të ishte për të gjitha.

Por ndërkohë do të ketë dhe një takim këtë pasdite (me orën lokale të Uashingtonit), ndërkohë që Vuçiç nuk ka vendosur ende nëse do ta pranojë apo do të tërhiqet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...