Bota

U tha mjeku se do infektoheshin, kinezët fluturojnë kafshët nga dritaret (FOTO)


               Publikuar në : 17:38 - 14/02/20 M S

Një situatë mjaft e rëndë është shfaqur në Kinë, ku njerëzit e infektuar me koronavirus futen në objekte metalike, por edhe kafshët po masakrohen masivisht. Imazhet që përcjellin mediat e huaja, janë me të vërtetë të rënda. Dhjetëra qen dhe mace janë vrarë në rrugë, të goditur nga skuadrilje kineze, shumë prej tyre zyrtarë të armatosur me shkopinj.

Kjo situatë vjen pasi kinezët besojnë se koronavirusi Covid-19 mund të përhapet nga macet dhe qentë. Këto raste u përhapën në masë, pasi në një intervistë në një gazetë lokale, një mjek tha se ishte i sigurtë se infeksioni i koronavirusit kishte ardhur pikërisht nga kafshët shtëpiake, qentë dhe macet.

Të nxitur nga këto lajme, kinezët braktisën kafshët në rrugë, madje edhe në disa raste duke i hedhur ato nga dritaret e ndërtesave shumëkatëshe të apartamenteve.

Për OBSH, “Për momentin nuk ka prova të mundësisë që koronavirusi i ri mund të përhapet nga kafshët shtëpiake si qen dhe mace. Por në çdo rast është praktikë e mirë që gjithmonë të lani duart për të shmangur një seri të mikrobeve pas kontaktit me kafshët. Kjo na mbron kundër baktereve të ndryshme e të zakonshme si Escherichia Coli dhe Salmonela, të cilat mund të përhapen midis kafshëve dhe njerëzve”.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT