E premte, 5 Qershor, 2020
13 C
Tirana

“U sulmua nga forcat siriane”, avioni me 172 pasagjerë bën ulje emergjente

Më të lexuarat

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Thirri ‘o hajna’/ Truprojat e Thaçit dhunojnë aktivistin (VIDEO)

Një qytetar është dhunuar e situata është agravuar më tej, pasi gjatë konferenës së presidentit Thaçi ai tha ‘o hajna’. Kaq ka mjaftuar, që...

Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit

13 raste të reja të prekur me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit. Me të dhënat e fundit, Ministria e Shëndetësisë njoftoi...

Tirana ‘vatër e nxehtë’ e COVID-19, infektohen 3 mjekë të tjerë

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 raste të reja me koronavirus, 11 prej të cilave në Tiranë. Mes të infektuarve janë edhe...

Derdhet aksidentalisht 20,000 ton naftë, Putin shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin arktik të Norilskit, pasi janë derdhur aksidentalisht 20, 000 ton naftë. Mediat e...

Shkollat, ‘çerdhe’ të abuzimeve/Shahini: Më gjeni një grua që s’është ngacmuar një herë seksualisht

Pak ditë më parë, u bë publik rasti i një 15 vjeçareje e cila u përdhunua nga roja e shkollës. Ky rast tërhoqi vëmëndjen...

Ministria e Mbrojtjes në Rusi ka dalë me një deklaratë të bujshme ditën e sotme.

Ajo shprehet se ditën e djeshme një aeroplan që transportonte 172 pasagjerë u detyrua të bënte një ulje emergjente, në një bazë ruse në Siri për të mos u futur nën zjarrin e artilerisë siriane.

Zëdhënësi i ministrisë, Igor Konashenkov tha se sistemet siriane të mbrojtjes ajrore që përgjigjen ndaj sulmeve ajrore izraelite, mund të kenë synuar gabimisht sulmimin e avionit me civilë. Sipas CNN, aeroplani po përgatitej për të zbritur në aeroportin e Damaskut, kur u gjend në mes të sulmit.

Konashenkov nuk e emërtoi linjën ajrore por tha që një Airbus-320 që u ngrit nga Teherani i shpëtoi për pak “zonës vdekjeprurëse të zjarrit të artilerisë”, ndërsa përgatitej të zbriste, përpara se të shmangej në bazën ajrore Khmeimim të Rusisë, e cila është në juglindje të qytetit të Latakia.

Konashenkov tha që Izraeli kishte gjuajturtë enjten 8 raketa në Damask, por pa hyrë në hapësirën ajrore siriane. Ushtria Siriane përdori sisteme të mbrojtjes raketore për të zmbrapsur sulmet ajrore, tha ai.

Lexo edhe :   Rusia dërgon "grupin e dytë" të aeroplanëve luftarakë në Siri

Konashenkov akuzoi Izraelin se përdorte avionët e pasagjerëve si mburoja nga sistemet siriane të mbrojtjes ajrore. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit dhe Ministria e Punëve të Jashtme izraelite nuk kanë komentuar pretendimet ruse, as sulmet që i janë atribuar Izraelit.

Izraeli ka kryer qindra sulme në Siri, kryesisht duke synuar transferimin e teknologjisë së raketave të drejtuar me precizitet nga grupe të mbështetur nga Irani, të cilat po luftojnë për të mbështetur regjimin e Presidentit Bashar al-Asad.

Rusia është aleati më i fuqishëm ndërkombëtar i Asadit, duke i siguruar fuqi ajrore dhe mbështetje tjetër ushtarake. Incidenti vjen rreth një muaj pasi Irani qëlloi pa dashje një aeroplan ukrainas, duke vrarë 176 njerëz.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Rama sqaron pse nuk pranoi qeveri teknike

Kryeministri Edi Rama ka komentuar kërkesën e PD-së për krijimin e një qeverie teknike për menaxhimin e zgjedhjeve. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama e...

Do e miratojë Reformën Zgjedhore pa pëlqimin e opozitës? Përgjigjet Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama është shprehur se nuk do të presin pafund që opozita të japë pëlqimin për miratimin e Reformës Zgjedhore. I ftuar...

“Zgjedhorja”/ Rama: Nënkryetari i KQZ-së do të zgjidhet nga PD

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mënyrën se si do të funksionojë implementimi i sistemit biometrik të identifikimit. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se...

Refoma Zgjedhore/ Rama flet për identifikimin biometrik

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ngërçin e krijuar lidhur me Reformën Zgjedhore. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se mazhoranca ka...
WhatsApp KONTAKTO TT