E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

U refuzua shumë herë se belbëzonte, por në fund ia doli/ Historia frymëzuese e Mr.Bean

Jarrett Adams Rowan Atkinson, është i njohur për personazhin e tij të famshëm Mr.Bean. Sot ai cilësohet si nga një komedianët më të mirë në botë.

Por jeta e tij e hershme, ka qenë shumë e vështirë. Ngacmohej shpesh kur ishte fëmijë, për shkak të pamjes së jashtme, dhe belbëzimit të madh në të folur.

Shokët e klasës e quanin “Alieni”. Edhe mësuesi i thoshte shpesh se nuk do të bëhej kurrë shkencëtar, sikurse ëndërronte. Por ai dëshmoi se të gjithë ata e kishin gabim.

Atkinson studioi dhe u doktorua si inxhinier elektrik në Universitetin e Oksfordit. Kur ishte në universitet, u magjeps pas aktrimit. Aplikoi për të marrë pjesë në shumë shfaqje televizive. Por shumë herë u refuzua për shkak për belbëzimit të tij. Por nuk u dorëzua.

Falë vullnetit të madh, ia doli të bëhej një nga komedianët më të mirë në botë. Debutoi në televizion më 1 janar 1990 me personazhin e Mr.Bean. 14 episodet ishin një sukses i madh kombëtar dhe ndërkombëtar. Ato u transmetuan në gati 200 vende të botës.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...