E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

U përkujtua sot ‘Dita e Zbarkimit’, 77 vite më parë aleatët shkelën Europën

Associated Press

Teksa dielli lind në plazhin Omaha, duke rrokur shtresa të mëdha rëre të lagur që shtrihen në shkëmbinjtë e largët, fillon të kujtohet rëndësia e detyrës me të cilën u përballën ushtarët aleatë në 6 qershor 1944, duke zbritur në bregdetin e Normandisë të pushtuar nga nazistët.

Disa ceremoni u mbajtën sot për të përkujtuar 77 vjetorin e sulmit vendimtar që çoi në çlirimin e Francës dhe Evropës Perëndimore nga kontrolli nazist, dhe për të nderuar ata që ranë.

“Këta janë burrat që i dhanë lirinë një copëze terreni në kontinentin Evropian dhe që në ditët dhe javët që pasuan prishën zinxhirët e tiranisë, mbrojtje pas mbrojtjes së Normandisë, milje pas milje të përgjakshme”, tha ambasadori britanik në Francë, Lordi Edward Llewelyn në inagurimin e një monumenti të ri britanik për heronjtë e Ditës së Zbarkimit.

Në “Ditën e Zbarkimit”, më shumë se 150,000 trupa Aleate zbarkuan në plazhet e koduara me emrat Omaha, Utah, Juno, Shpata dhe Ari, të transportuara nga 7,000 anije. Këtë vit, më 6 qershor, plazhet ishin të lira dhe gati të zbrazëta kur doli dielli, saktësisht 77 vjet pas pushtimit të agimit./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...