E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

U largua në Gjermani me familjen e saj, zyrtarja afgane tregon përjetimet

Rënia e Kabulit nga talebanët, ishte një moment paralajmërues për Zarifa Ghafari, një nga kryetaret e para femra të Afganistanit.

Ndërsa luftëtarët talebanë zbritën në kryeqytetin afgan, ajo kuptoi se jeta e saj papritmas ishte në rrezik të madh. Ditë më vonë ajo iku me familjen e saj në Gjermani, dhe ka treguar historinë e arratisjes së saj tek ‘BBC’.

Ghafari, 29 vjeç, ishte bërë një zyrtare e shquar publike dhe zëdhënëse për të drejtat e grave.

Talebanët njihen për kufizimin e rolit të grave, në përputhje me interpretimin e tyre të rreptë të Islamit. “Zëri im ka fuqinë që nuk ka një armë”, tha ajo.

Më 18 gusht, ajo organizoi një makinë për ta çuar atë dhe familjen e saj në aeroportin e Kabulit. Gjatë udhëtimit ajo u fsheh në një makinë, sa herë që kalonin nëpër një pikë kontrolli të talebanëve.

“Kur arritëm te porta e aeroportit, kishte luftëtarë talebanë kudo”, tha ajo. “Po përpiqesha të fshihesha”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...