U kap me 49 kg kokainë, Lala jep detaje për arrestimin e 72-vjeçarit Çekaj

Gazetarja e kronikës, Klodiana Lala ka zbardhur detaje të reja nga arrestimi i 72-vjeçarit Selim Çekaj, babai i Arbër Çekajt, i cili disa vite më parë u kap me një sasi të konsiderueshme kokaine.

Sipas Lalës, Selim Çekaj ka pretenduar se nuk ka gisht në ngjarjen, pasi njihej si një person pa rekorde të mëparshme kriminale dhe me një personalitet të mirë.

Por, ajo nuk e mohoi përfshirjen e tij në 49 kilogramët e kokainës që u gjendën në kontejnerët me banane, sasi e cila vinte në Shqipëri nga Ekuadori.

Është e vërtetë që ditën e djeshme është ndaluar Selim Çekaj, babai i Arbër Çekajt, që është arrestuar që në vitin 2018. Arbër Çekaj është konsideruar si bosi i madh i kokainës në Shqipëri. Selim Çekaj, 72-vjeçar, ka punuar si mësues, nuk ka pasur asnjë rekord të mëparshëm. Vitet e fundit pas arrestimit të djalit, Selimi kishte krijuar një kompani dhe importonte banane nga vendet Latine. Policia shqiptare ka marrë një sinjalizim disa muaj më parë, që në kontejnerët që vijnë me banane nga Ekuadori, ka kokainë.

Të gjitha kontejnerët kanë kaluar në skanim, nëse ka probleme del me vijë të kuqe, futet në fazën e dytë të kontrollit. Selim Çeka ka bërë debat me hetuesit, ka ftuar edhe vëllanë e tij, një ish-gjyqtar i njohur. Ai i ka thënë atyre se nëse një send i paligjshëm gjendet në kontejnerët më arrestoni, por në të kundërt lejojini kontejnerët të lëvizin. Është ndaluar nga ana e Prokurorisë, sepse djali ka rekorde të forta.”, tha Lala në ”News 24”.