E martë, 23 Shkurt, 2021
17 C
Tirana

“U helmuan nga vera e kokosit”, Filipine zgjohet me bilanc lufte

Së paku 11 persona kanë vdekur dhe më shumë se 300 të tjerë janë trajtuar në spital pasi u helmuan me verë kokosi në Filipine. Lajmin e bënë të ditur autoritetet shëndetësore të këtij vendi.

Helmimi ndodhi në Laguna dhe Quezon, dy provinca që shtrihen në jug të kryeqytetit Manila. Të gjithë personat e helmuar kishin pirë “lambanog”, pije e popullarizuar në Filipine, sidomos gjatë festave dhe ahengjeve.

Departamenti i Shëndetësisë tha se do t’i analizojë mostrat e gjakut të personave të helmuar, ndërsa dy persona që më parë ishin në gjendje të rëndë tashmë janë duke e marrë veten.

“Disa persona e blenë këtë pije për zbavitje dhe ndeja të ditëlindjeve, ndërsa të tjerët u furnizuan me të nga zyrtarët lokalë si pjesë e festimit për Krishtlindje”, thanë autoritetet.

Prodhimi dhe shitja e kësaj pije në Filipine janë të zakonshme. Shpesh, në të shtohen përbërës të rrezikshëm për shëndetin.

Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve më parë kishte paralajmëruar për rrezikun e përdorimit të metanolit si përbërës shtesë në pijet e prodhuara në kushte shtëpiake.

Vitin e kaluar, 21 persona vdiqën për shkak të helmimit me të njëjtën pije, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

UEFA anulon kompeticionin e madh europian për shkak të koron*virusit

UEFA ka vendosur që të anulojë Kampionatin Europian 2021 të moshave U-19 për femrat dhe për meshkuj, për shkak të pandemisë globale të koronavirusit. Këtë...

Greqia lëshon “pasaporta” Covid për ata që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës

Disa muaj para se të fillojë sezoni turistik, Greqia është bërë një nga vendet e para në Bashkimin Evropian që lëshon certifikata dixhitale të...

Tomini: Karantina e plotë, guri i fundit i qeverisë nëse nuk zbatohen masat

Zv.Ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini është shprehur se ka një rritje të numrit të rasteve që kërkon shtrimin në spital. Në një intervistë për A2CNN,...

A duhet t’u besojmë vaksinave ruse dhe kineze?

Nga: Frida Ghitis “The Washington Post” Kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi personalisht në gushtin e vitit të shkuar se Rusia kishte miratuar vaksinën e...

Ilir Meta nuk ka pse fshihet, duhet të dalë hapur në fushatë

Nga: Andi Bushati Ilir Meta është futur në një qerthull pa krye duke dashur të justifikohet për akuzat e shumicës parlamentare, se ai po bën...