E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

U akuzua për plagjiaturë, ministrja e Punës në Austri jep dorëheqjen

Akuzat për kopjim të punimit të doktoraturës e ka detyruar Ministren e Punës së Austrisë, Christine Aschbacher, të jepte dorëheqjen. Pavarësisht se ajo i ka mohuar në mënyrë kategorike këto akuza, vendimi që ka ndërmarrë lidhet ngushtësisht me familjen e saj. Aschbacher ka thënë se është dorëhequr për të mbrojtur familjen e saj, nga sulmet që i janë bërë.

“Nuk mund të lejoj që kjo të vazhdojë, për të mbrojtur familjen time. Për këtë arsye, unë jam duke dhënë dorëheqjen nga zyra”, ka deklaruar ajo.

Gjatë ditëve të fundit, ministrja është vënë në qendër të akuzave pasi pretendohet se kopjoi të paktën një të pestën e punimit të saj të doktoratës, si dhe pjesë të tezës së saj të diplomës.

Akuzat janë bërë nga akademiku Stefan Weber, i cili është specializuar në studimin e plagjiaturës.

Sipas Weber, Aschbacher kishte marrë të paktën një të pestën e disertacionit të saj, të titulluar “Hartimi i një Stili Lidershipi për Kompanitë Inovative”, nga burime të tjera pa etiketuar siç duhet citimet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...