E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Turqia shtrëngon masat, orë policore çdo natë e mbyllje totale gjatë fundjavës

Rastet me koronavirus kanë sjellë vështirësi për sistemin shëndetësor. Ndodhur në kushtet kur vala e pandemisë po sjell një fluks të shtuar të të infektuarve, Turqia ka rikthyer izolimin. 31.219 infeksione të reja dhe 188 vdekje u raportuan gjatë ditës së djeshme.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar hyrjen në fuqi të masave shtrënguese. Mediat turke raportojnë se masat e ndërmarra përfshijnë shtrirjen e shtetrrethimit për të gjitha netët dhe të gjitha fundjavat.

Pas mbledhjes së qeverisë, Erdogan tha se ora e ndalimit do të zgjasë nga ora 21:00 deri në orën 05:00, çdo ditë pune dhe se gjatë fundjavave ndalimi i lëvizjes do të jetë në fuqi nga e premtja në 21:00 deri të hënën në 05:00.

Personat mbi 65 vjeç dhe më të vegjël se 20 vjeç, të cilët lejohen të kalojnë vetëm tre orë në ditë jashtë shtëpisë, nuk do të lejohen të përdorin transportin publik. Pjesëmarrja në dasma dhe funerale do të jetë më e reduktuar, ku do marrin pjesë maksimumi 30 persona.

Gjatë periudhave të caktuara të orës policore, do të jenë në gjendje të veprojnë dyqanet e nevojshme të mallrave dhe shërbimet e shpërndarjes së ushqimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...