E hënë, 18 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin.

Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre është rrëzuar nga një avion F-16 i Turqisë, i cili ka qëlluar nga brenda territorit azer.

Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme, ndërsa piloti i avionit armen ka ndërruar jetë.

Por, autoritetet turke kanë përgënjeshtruar pretendimet e Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë duke mohuar të kenë qëlluar ndonjë prej avionëve armen.

Ndërkohë, Rusia i ka tërhequr “veshin” Presidentit turk Erdogan që të mos ndërhyjë konfliktin mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, që deri tani ka lënë disa viktima dhe të plagosur.

Zëdhënësi i Kremlinit shprehu sot bindjen se deklaratat në lidhje me mbështetjen e mundshme ushtarake të Azerbajxhanit në konfliktin për Karabakun i hedhin më shumë benzinë zjarrit. Ai ritheksoi se palët duhet të ulen në bisedime për zgjidhjen e konfliktit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...