E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Turqia i përgjigjet kritikave të ShBA-së në lidhje me zgjedhjet e parakohshme

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy, tha se është “e papranueshme” që SHBA-ja ka shprehur shqetësim se zgjedhjet në Turqi do të zhvillohen nën periudhën e gjendjes së jashtëzakonshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Aksoy ka reaguar në lidhje me deklaratën e zëdhënëses së Departamentit Amerikan të Shtetit, Heather Nauert, e cila kishte shprehur shqetësime për arsyen se zgjedhjet e parakohshme në Turqi do të zhvillohen në një periudhë me gjendje të jashtëzakonshme.

Ai ka theksuar se të gjitha zgjedhjet e mbajtura në Turqi janë konfirmuar nga raportet e vëzhguesve ndërkombëtarë që ato kanë qenë në mënyrë demokratike, të lira, të drejta dhe transparente.

“Prova më e fundit për këtë është referendumi i kushtetutës që u mbajt në vitin 2017 nën kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme. Duke injoruar këtë fakt, është një qasje me qëllim të keq, të pretendosh se gjendja e jashtëzakonshme do të shkaktojë që zgjedhjet të mbeten pas standardeve demokratike”, tha Aksoy.

“Askush tjetër përveç terroristëve në vendin tonë nuk ka kufizimin e të drejtave dhe lirive themelore. Gjithashtu dëshiroj të rikujtoj se në shumë vende janë zhvilluar zgjedhje gjatë zbatimit të gjendjes së jashtëzakonshme”, është shprehur Aksoy, duke shtuar se gjendja e jashtëzakonshme ka në objektiv vetëm terroristët së synojnë unitetin, mbijetesën e shtetit të Turqisë.

Aksoy ka tërhequr vëmendjen se një prej shembujve të kësaj situate janë zgjedhjet e mbajtura në Francë në vitin 2017.

Ai po ashtu ka theksuar se, “Komente të tilla me gjykime paraprake kur bëhet fjalë për vendin tonë nga disa shtete që pretendojnë se përqafojnë demokracinë dhe sundimin e ligjit, janë një shembull tjetër i qasjes me standard të dyfishtë kundër Turqisë. Për më tepër, kryerja e deklaratave paraprake rreth zgjedhjeve që ende nuk kanë ndodhur nënkupton ndërhyrje në vullnetin e popullit dhe janë të papranueshme”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...