E shtunë, 26 Shtator, 2020
23 C
Tirana

Turqia nuk ndalet, vijon me vendosmëri aktivitetet e saj në Mesdheun Lindor

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë postoi një video “speciale” e cila tregon situatën e fundit në terren të anijes kërkimore Oruç Reis e cila vazhdon aktivitetet e saj në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Oruç Reis, këtu flet TCG Gediz…” Këto shprehje nuk janë vetëm një njoftim në radio marrëse por gjithashtu shprehin lutjet edhe të 83 milionëve dhe fuqinë e marinës turke. Teksa anija kërkimore Oruç Reis vazhdon aktivitetet e saj në Mesdheun Lindor, edhe Forcat e Armatosura Turke vazhdojnë me vendosmëri detyrën e saj shoqëruese.

Në videon speciale që ministria ka postuar në faqen e saj të internetit paraqiten fjalimet në radio marrëse që shkëmbehen mes elementëve të Komandës së Forcave Detare që ndodhen me detyrën e shoqërimit të anijes e cila vazhdon aktivitetet e saj të kërkimit në Mesdheun Lindor.

Videoja në të cilën situata e fundit e anijes Oruç Reis shpjegohet edhe me pamjet e realizuara nga helikopteri, fillon me njoftimin e bërë nga anija TCG Gediz me detyrën shoqëruese.

“Ndodhemi bashkë me ju për një detyrë që ka një rëndësi të madhe për vendin dhe popullin tonë. Me punimet që kryeni kemi besimin se do të jepni lajmin e mirë që populli ynë fisnik e pret. Jemi të vendosur të mbrojmë të drejtën dhe interesat tona detare në ‘Atdheun Blu‘. Fuqia e Forcave Detare Turke dhe lutjet e 83 milionëve janë me ju”, ka thënë në njoftimin me radio komandanti i dytë i TCG Gediz.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron rikthimin e karantinës, kryeministri Mitsotakis i bën apel qytetarëve

Ndërsa në njoftimin nga anija kërkimore Oruç Reis jepet përgjigjja: “Fakti që ne e dimë se flota jonë heroike ndodhet këtu për ne, na jep mundësi që ne të punojmë të sigurtë. Ne këtu po kryejmë një studim plotësisht shkencor dhe teknik brenda juridiksioneve detare të vendit tonë. Së bashku me ju ne do të vazhdojmë të punojmë pa u dorëzuar në mënyrë të vendosur dhe pa frikë për të drejtat dhe interesat detare të vendit tonë”.

Lexo edhe :   Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Videoja përfundon me fotografitë e anijes kërkimore Oruç Reis dhe elementëve të forcave detare që kryejnë detyrën e shoqërimit dhe mbrojtjes së saj.

Ministria turke e Mbrojtjes lidhur me pamjet postoi mesazhin:

“Të fortë, të vendosur dhe të aftë. Fregatat dhe korvetat e Forcave tona Detare po vazhdojnë me vendosmëri detyrën e shoqërimit/mbrojtjes për anijen kërkimore Oruç Reis e cila vazhdon punimet e saj në zonat tona të juridiksionit në Mesdheun Lindor. Në rajon nuk do të lejohet asnjë paligjshmëri dhe kapadaillëk”. /Anadolu Agency (AA)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“OBSH bashkëpunon me Kinën”, virologia kineze: Koronavirusi u krijua në laborator

Virologia kineze, Li-Meng Yan, fajëson Kinën për pandeminë globale, teksa e akuzon atë se ka gënjyer për entitetin real të Sars-Cov-2. “Askush nuk po thotë...

Lefter Zhidru ishte konfliktuar me një banore të lagjes 5 muaj para ekzekutimit/ Policia jep detajet

Policia e Shtetit ka reaguar lidhur me lajmin e publikuar ditën e sotme në media, se një qytetare i kishte shprehur shqetësimin e saj...

EMRAT/ Shkatërrohet banda kriminale në Itali, arrestohen mbi 90 shqiptarë

Policia italiane ka shkatërruar një bandë kriminale e cila merrej me trafik ndërkombëtar të kokainës, heroinës dhe marijuanës. Sipas mediave italiane, lëndët narkotike importoheshin në...

Zgjedhjet presidenciale, Putin i ofron marrëveshje SHBA-ve

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të shmangur ndërhyrjen në zgjedhje dhe çështje të tjera të brendshme...

Rrëzohet avioni ushtarak në Ukrainë, humbin jetën 20 studentë

Një avion ushtarak është rrëzuar në Ukrainë. Të paktën 20 persona kanë mbetur të vdekur. Avioni ushtarak  Antonov AN-26 u rrëzua pranë qytetit Chugheev...