Aktualitet

Turqia nuk fal për “grushtin e shtetit”, arrestohen 176 ushtarë të tjerë


               Publikuar në : 09:30 - 14/01/20 M P

Në turqi janë arrestuar 176 ushtarë të dyshuar për lidhje me Gulenin dhe pjesë e rrjetit që mori pjesë në grushtin e shtetit para 3 vitesh e gjysmë.

Prokurorët turq kanë prerë fletë arrestimet duke risjellë në vëmendje ngjarjet e kaluara, raporton agjencia e lajmeve Anadolu.

Sipas prokurorëve kanë prova të forta që të arrestuarit janë ndjekës të klerit mysliman me qëndrim në SHBA, Fethullah Gulen. Kujtojmë që nga ngjarjet e vitit 2016 mbetën të vrarë 250 persona. Nga ana tjetër, Gulen ka mohuar çdo lloj akuze se është i përfshirë në ngjarjet e 2015.

Operacioni i fundit policor u zhvillua në Izmir, ku u arrestuan 143 togerë, 6 pilotë dhe shumë ushtarë.

Për “grushtin e shtetit” të dyshuar në Turqi, janë arrestuar rreth 80,000 njerëz. Ata janë pritje të gjyqit. Gjithashtu, rreth 150.000 shërbyes civil, personel ushtarak dhe të tjerë u shkarkuan ose u pezulluan nga puna.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT