E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

“Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e palëve”, Erdogan tërhiqet nga kërcënimet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka përsëritur sërish mesazhin se Turqia pret nga BE që të jetë e paanshme dhe konsekuente. Erdogan ka bërë një bisedë telefonike me kreun e Këshillit Evropian, Charles Michel, ku në veçanti është diskutuar Mesdheu Lindor.

Erdogan ia ka bërë të qartë kreut të Këshillit Evropian, se Turqia pret që organizatat e BE-së dhe vendet anëtare të miratojnë një qëndrim objektiv dhe konsekuent për të gjitha çështjet rajonale, veçanërisht për Mesdheun Lindor, pa u mashtruar nga provokimet.

Erdogan ka ulur tonet dhe kërcënimet, ndryshe nga herët e fundit, ndërsa ka përçuar mesazhin se Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e të gjitha palëve me një dialog miqësor, dhe negociata të bazuara në drejtësi.

Ai gjithashtu theksoi se Turqia me vendosmëri do të vazhdojë të mbrojë të gjitha të drejtat dhe interesat e saj kudo dhe çdo herë, kundër të gjitha iniciativave që injorojnë të drejtat e saj me hapa të njëanshëm.

Dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu për marrëdhëniet Turqi-BE, dhe zhvillimet e tjera rajonale, thuhet në njoftim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...