E shtunë, 24 Tetor, 2020
8 C
Tirana

“Turp për gazetaren moraliste”, avokati i përvishet Sonila Meços

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Italiani Francesco Becchetti ka fituar të drejtën nga Gjykata e Arbitrazhit në Uashington, sa i takon padive të ngritura rreth Agon Channel, kompanive energjetike dhe investimeve të bëra nga italiani.

Ky vendim u komentua edhe nga vetë Sonila Meço, e cila akuzoi kryeministrin Rama teksa tha që u bë shkak që kjo faturë të binte mbi shqiptarët.

Lidhur me këtë reagim, është përgjigjur avokati Romeo Kara, ish-jurist i CEZ i cili thotë se gazetarja ka dëshmuar në procesin e arbitrazhit në favor të Becchettit duke dalë hapur kundër interesave të vendit.

“Sonila Meço rezulton dëshmitare në procesin e arbitrazhit në favor të Becchetit, duke dalë hapur kundër interesave të vendit të saj. Ka dalë dëshmitare se ia kërkonte interesi i saj, apo sepse e shtyu urrejtja për Ramën, kjo nuk ka rëndësi, pasi faturën do ta paguajë ky popull.”

KOMENTI I PLOTË I ROMEO KARA:

Eshte minimumi paaftesi lidhja e kontratave te tilla si ajo me Becchetin dhe akoma me e denueshme prishja e ketyre kontratave pa parashikuar goditjen e prishjes se kontrates ne arbitrazh.

Ka qene patjeter servilizmi dhe mungesa e integritetit te atyre qe nuk kane ditur t’i thone jo Rames, dhe t’i jepnin alternativen zgjidhese.

Vuajme për profesioniste, por me teper vuajme për njerez me integritet, qe dine te thone te verteten dhe te kapercejne pragun e skepticizmit.

Pra, nje turp profesional dhe dinjiteti, prishja e kontratave në menyra të tilla me kaq pasoja per vendin.

Por, ka edhe nje turp për gazetaren “moraliste” Sonila Meço.

Sonila Meço rezulton deshmitare në procesin e arbitrazhit ne favor të Becchetit, duke dale hapur kunder interesave të vendit të saj.

Ka dale deshmitare se ia kerkonte interesi i saj, apo sepse e shtyhu urrejtja për Ramen, kjo nuk ka rendesi, pasi faturen do t’a paguaje ky popull.

Ne procese arbitrazhi, ku shqyrtohen me hollesi detaje nga negocimi për te lidhur nje kontrate, lidhja e saj, zbatimi i saj, nderprerja e saj, qendrimi i paleve etj, nuk ka shume vend për deshmi të dhena nga nje person qe nuk ka qene pjese e strukturave qe kane menaxhuar keto hapa te kontrates.

Kam qene vete në kushte të tilla, kur duhej të zgjidhja midis interesit tim apo të vendit, por nuk kam ngurruar t’i sherbej vendit, pavaresisht se cili e drejton ate.

Sonila duhet t’a dije mire se edhe pse nxitua prishja e asaj kontrate, padroni i saj ngelet nje person qe nuk zbaton kontratat dhe shkel ligjjn.

Mosveprimi i prokurorise, nuk zhben ate qe ka bere Beccheti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi ekziston! Silva Bino: E kalova në formë të rëndë, ndërgjegjësohuni

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino, u bën thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes për veten dhe të afërmit e tyre, pasi Covid-19...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Të (pa) prekshmit

Nga: Denis Dyrnjaja Ditët e fundit një gazetar investigoi dhe zbuloi se Presidenti i Republikës ka shkelur të paktën në më shumë se një herë...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Rekord rastesh me Covid-19 në një ditë në Gjermani

Në 24 orët e fundit në Gjermani janë infektuar 14.714 qytetarë. Gjermania ka shënuar shifrën më të lartë të personave të infektuar me koronavirus...