Bota

Trupat e viktimave po digjen? Pamje ‘apokaliptike’ në rrugët e Wuhan (VIDEO)


               Publikuar në : 20:15 - 13/02/20 M S

Si për të minimizuar numrin e viktimave për këtë pandemi globale, pretendohet se viktimat nga koronavirusi janë djegur.

Në të gjithë Kinën sipas “METRO”, përmes imazheve satelitore tregojnë nivele jashtëzakonisht të larta të dioksidit të squfurit mbi Wuhan, një qytet me 11 milion banorë. Kjo për shkak se shkencëtarët pretendojnë se dioksidi i squfurit prodhohet kur trupat e pajetë digjen.

Një hartë nga “Windy.com”, tregon nivele alarmante të dioksidit të squfurit mbi Wuhan, ndryshe nga çdo qytet tjetër në Kinë që tregon nivel të lartë të dioksidit të squfurit.

Kjo është alarmante, pasi një dozë prej 500 µg / m3, nuk duhet të tejkalohet për më shumë se 10 minuta, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Ndërsa epidemia e koronavirusit pritet të arrijë kulmin e saj në Kinë, disa tabloide britanike kanë publikuar këtë lajm, që është provuar se është krejtësisht i rremë. Sipas ‘The Sun” dhe “Daily Mirror”, në Kinë është vërejtur një aktivitet i pazakontë i furrave, që sipas gazetave, janë duke djegur kufomat e viktimave të koronavirusit në Wuhan.

Lajmet e rreme të publikuara u bënë menjëherë virale, aq shumë sa që edhe Autoritetet e Cilësisë së Ajrit dhe Ministria e Ekologjisë dhe Mjedisit në Kinë  kanë lëshuar një deklaratë ku thuhet se pas një “konfirmimi të kujdesshëm”, duket se të dhënat satelitore të marra nga aplikacioni Windy.com përfaqësojnë një “shtrembërim serioz” të realitetit.

Nëse në muajt e kaluar Wuhan ishte një qendër e gjallë, sot është një “qytet i infektuar” dhe “qytet fantazmë”.

Nga ana tjëtër, puna për të dezinfektuar qytetin ka filluar. Imazhet janë të denja për filmat më të mirë thriller apo fantastiko shkencorë. Kamionë dhe punonjës shëndetësie në rrugë, duke përhapur dezinfektues.

 

 

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT