E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Trupat e viktimave po digjen? Pamje ‘apokaliptike’ në rrugët e Wuhan (VIDEO)

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Si për të minimizuar numrin e viktimave për këtë pandemi globale, pretendohet se viktimat nga koronavirusi janë djegur.

Në të gjithë Kinën sipas “METRO”, përmes imazheve satelitore tregojnë nivele jashtëzakonisht të larta të dioksidit të squfurit mbi Wuhan, një qytet me 11 milion banorë. Kjo për shkak se shkencëtarët pretendojnë se dioksidi i squfurit prodhohet kur trupat e pajetë digjen.

Një hartë nga “Windy.com”, tregon nivele alarmante të dioksidit të squfurit mbi Wuhan, ndryshe nga çdo qytet tjetër në Kinë që tregon nivel të lartë të dioksidit të squfurit.

Kjo është alarmante, pasi një dozë prej 500 µg / m3, nuk duhet të tejkalohet për më shumë se 10 minuta, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Ndërsa epidemia e koronavirusit pritet të arrijë kulmin e saj në Kinë, disa tabloide britanike kanë publikuar këtë lajm, që është provuar se është krejtësisht i rremë. Sipas ‘The Sun” dhe “Daily Mirror”, në Kinë është vërejtur një aktivitet i pazakontë i furrave, që sipas gazetave, janë duke djegur kufomat e viktimave të koronavirusit në Wuhan.

Lexo edhe :   "Tre pacientë të intubuar në Infektiv, janë në moshë të re", Manastirliu: Po na rrezikoni të gjithë

Lajmet e rreme të publikuara u bënë menjëherë virale, aq shumë sa që edhe Autoritetet e Cilësisë së Ajrit dhe Ministria e Ekologjisë dhe Mjedisit në Kinë  kanë lëshuar një deklaratë ku thuhet se pas një “konfirmimi të kujdesshëm”, duket se të dhënat satelitore të marra nga aplikacioni Windy.com përfaqësojnë një “shtrembërim serioz” të realitetit.

Nëse në muajt e kaluar Wuhan ishte një qendër e gjallë, sot është një “qytet i infektuar” dhe “qytet fantazmë”.

Nga ana tjëtër, puna për të dezinfektuar qytetin ka filluar. Imazhet janë të denja për filmat më të mirë thriller apo fantastiko shkencorë. Kamionë dhe punonjës shëndetësie në rrugë, duke përhapur dezinfektues.

Lexo edhe :   Dy raste pozitive tek Partizani/ Mbrojtësi rumun izolohet së bashku me motrën

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...