E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Trump po e shkatërron imazhin e demokracisë amerikane

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Nga: Pierre Haski “Internazionale”

Kundërshtarët e Shteteve të Bashkuara brohorasin, por ata nuk ishin të vetmit. Pjesa më e madhe e botës po dëshmon e habitur, numërimin e komplikuar pas zgjedhjeve presidenciale. Falë CNN, secili prej nesh është bërë një ekspert në hartën e qarqeve të Pensilvanisë apo Arizonës.

Pezullimi elektoral nuk është asgjë e re në Shtetet e Bashkuara. Shembulli i fundit ishte sfida midis republikanit Xhorxh W.Bush dhe demokratit Al Gor në vitin 2000. Por një president që pretendon para kohe fitoren, dhe ushqen dyshime mbi një proces demokratik që është ende në zhvillim e sipër, është diçka që nuk është parë kurrë më parë, dhe absolutisht e dëmshme për vetë parimin e demokracisë.

Me një ironi të pavullnetshme, ambasada amerikane në Bregun e Fildishtë në Afrikë lëshoi një deklaratë më 4 nëntor, pas zgjedhjeve lokale të kontestuara nga opozita e atjeshme, duke i ftuar udhëheqësit e vendit që të “shfaqnin përkushtimin e tyre ndaj procesit demokratike dhe sundimit të ligjit”. Të njëjtat fjalë mund të vlejnë për Shtetet e Bashkuara.

Zemërimi si kauzë politike

Në diskutim është modeli amerikan apo Donald Trump? Pyetja është e ndërlikuar… Padyshim ne po përballemi me një krizë të modelit amerikan, që nga ana tjetër ka lejuar ngjitjen në pushtet tënjë personi si Trumpi.

Në vitin 2016, presidenti aktual mishëroi ndjenjën anti-sistem duke u përballur me HilariKlintonin, një simboli i demokracisë në duart e elitave. Aspekti më i pabesueshëm është se, pas 4 vitesh në pushtet, Trump ka arritur të ruajë apo edhe ta zgjerojë bazën e tij elektorale , duke vazhduar që  të shfrytëzojë zemërimin.

Ndarjet e Shteteve të Bashkuara, gjenden në një shkallë globale, dhe kontribuojnë në zbehjen  e joshjes ndaj një modeli që në të kaluarën ka qenë një burim frymëzimi. Fuqia e butë – ndikimi i një vendi dhe shoqërie përtej forcës së tij ushtarake ose ekonomike – ka qenë prej kohësh një as në “mëngën” e SHBA.

Lexo edhe :   Si funksionon tranzicioni në SHBA, lëvizjet e Biden deri kur të marrë detyrën
Lexo edhe :   Biden prezanton emrat kyç të kabinetit, rikthehet ish-sekretari amerikan

Sot edhe ajo është qartazi në telashe. Është e drejtë të rikujtojmë shkurtimisht historinë e përhapjes së modelit amerikan. Një leximi i imponuar në këtë moment i librit “Demokracia” e Aleksis dë Tokëvilit në Amerikë, thoshte që nëvitin 1831 se një sistem demokratik ishte e kundërta e jakobinizmit francez.

Tridhjetë vjet më vonë, në vitin 1865, i riu Zhorzh Klemanso, arkitekt i Traktatit të Versajës që i dha fund Luftës së Parë Botërore, zbarkoi në Shtetet e Bashkuara “për të kuptuar se si një popull i lirë mund të ruajë lirinë e tij”.

Klemanso qëndroi në SHBA për 4 vjet, dhe dërgoi disa artikuj në gazetën franceze “Le Temps”, të mbledhura në  librin e sapo-botuar së fundmi “Letra nga Amerika”.Në parathënien e tij, profesori i Universitetit të Jeilit Brus Akerman thekson se “sot Amerika ka shumë nevojë për një tjetër Klemanso apo një Martin Luther King.

“Janë vetëm burra dhe gra të këtij kalibri, ata që mund t’i rezistojnë joshjeve autoritare të Donald Trumpit ”- tha ai . Por do të duhet më shumë se sa një humbje elektorale e Trumpit, për të rivendosur shkëlqimin e demokracisë amerikane, dhe mbi të gjitha për të rivendosur aftësinë e saj për të ndriçuar në sytë e botës.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...