E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Trump në syrin e ciklonit, sot gjyqi ndaj presidentit të SHBA-së, akuzat

Sot fillon gjyqi për shkarkimin e presidenti të SHBA-së Donald Trump. Kjo është hera e tretë në histori që një president i SHBA-së përballet me një seancë hetimore për shkarkim. Edhe pse gjasat janë të vogla, pasi Partia Republikanëve ka shumicën në senat, procesi mund të përfundojë me shkarkimin e Trump.

Presidenti Trump akuzohet për dy shkelje. E para, ai akuzohet se ka kërkuar ndihmë nga Ukraina për ta dëmtuar rivalin politik, Joe Biden, përmes fillimit të hetimeve kundër tij. Ai dyshohet se ka bllokuar ndihma ushtarake prej miliona dollarësh për Ukrainën me kusht që të fillojnë hetimet ndaj Biden-it.

Së dyti, ai akuzohet për pengim të Kongresit, pasi vitin e kaluar Shtëpia e Bardhë ndaloi stafin e Trump që të japë dëshmi në seancat fillestare hetimore.

Seancat në Senat do të udhëhiqen nga Mitch Mçonnell, kryetar i këtij institucioni, anëtar i Partisë Republikane, dhe Chuck Schumer, udhëheqës i anëtarëve të Partisë Demokratike në Senat.

Senatorët do të votojnë sot për rregullat e këtij procesi, shkruan “BBC”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...