E shtunë, 31 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Trump mbështet protestuesit “e guximshëm” iranianë

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Shokuese/ Tërmeti në Izmir, shikoni si mbahet në “këmbë” pallati nga 3 vinça

Pa mbushur 24 orë nga momenti i lëkundjeve të forta me magnitudë 6.6 të shkallës Rihter, forcat e kërkim-shpëtimit në qytetin e Izmirit, janë...

Video/ Nuk është iluzion, godina 5-katëshe spostohet 60 metra

Një godinë 5-katëshe në Shangai, me peshë 7600 tonë, u ngrit nga toka dhe u spostua në një vend të ri, duke përdorur teknologjinë...

Tërmeti/ 7 godina të rrënuara, njerëzit kërkojnë nën rrënoja (VIDEO)

Turqia pak çaste më parë është goditur nga një tjetër tërmet i fortë, i cili ka lënë pas dëme të mëdha. Tërmeti me magnitudë 6.6...

Tërmeti shkakton cunami, deti vërshon në qytetin turk (FOTO)

Dhjetra ndërtesa të shembura dhe njerëz të frikësuar që kërkojnë nën rrënoja, është pasqyra e përgjithshme e asaj që po ndodh në Turqi, pas...

Rolf Buchholz, njeriu me plot 516 modifikime në trup (VIDEO)

Bërja e tatuazheve dhe vendosja e pirsing, janë sot në modë kryesisht tek të rinjtë. Por gjermani Rolf Buchholz, e ka çuar deri në...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Ish-kryeministri: Myslimanët kanë të drejtë të vrasin miliona francezë

Ish-kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad tha se myslimanët kishin të drejtë "të vrisnin miliona francezë" pas një sulmi vdekjeprurës në Nisë, duke shkaktuar zemërim...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, ka shprehur mbështetje për protestuesit “e guximshëm” të Iranit, të cilët dolën në rrugët e Teheranit për të shfaqur pakënaqësinë pasi autoritetet pranuan se gabimisht kanë rrëzuar avionin ukrainas duke lënë të vdekur 176 pasagjerë.

Trump paralajmëroi qeverinë se “bota po i shikon”.

“Për popullin e guximshëm dhe të vuajtur të Iranit: Unë kam qëndruar me ju që nga fillimi i mandatit dhe administrata ime do të vazhdojë të qëndrojë me ju. Ne jemi duke përcjellur protestat tuaja me vëmendje dhe jemi të inspiruar nga guximi juaj”, tha Trump në Twitter.

Ai shtoi se Teherani duhet të lejojë organizatat për të drejtat e njeriut të monitorojnë mbarëvajtjen e protestave.

“Nuk mund të ketë edhe një masakër të protestave paqësore apo ndalim të qasjes në internet. Bota po ju shikon”, shtoi ai.

Komentet e Trump-it vijnë pasi qindra protestues u mblodhën në disa pjesë të Teheranit për të kërkuar drejtësi dhe dorëheqje të qeverisë.

Mediat lokale raportuan se disa protestues kanë djegur fotografi të gjeneralit Qasem Soleimani i cili u vra nga SHBA-ja më 3 janar, shkruan “Rel”.

Teherani zyrtar ka pranuar të shtunën se ka rrëzuar aksidentalisht avionin ukrainas pak minuta pas nisjes nga Teherani, duke lënë të vdekur 176 pasagjerë.

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskiy tha se pret pranim të plotë të fajësisë dhe kompensim nga Irani.

Presidenti Iranian Hassan Rohani, e quajti incidentin “tragjedi të madhe dhe gabim të pafalshëm”.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, tha përmes një postimi në Twitter se ky ishte një “gabim njerëzor i shkaktuar nga aventurat e Shteteve të Bashkuara që çuan në tragjedi”.

Rrëzimi i aeroplanit ndodhi disa orë pasi Irani sulmoi me 23 raketa në bazat irakiane që strehojnë trupat e SHBA-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Qen bir qeni”/Rama-Metës: Është kthyer në lolo, opozitës i dhamë një president

Kryeministri Rama i ka kthyer një përgjigje presidentit Ilir Meta, pas akuzave të forta që ky i fundit bëri dje në emisionin “Zonë e...

“Një mijë vende pune direkt”, Rama bën premtimin e madh nga Kukësi

Rama ndodhet në Kukës, në kuadër të turit që PS ka nisur për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë. Kreu i qeverisë, u zhvendos aty...

Ministri i Jashtëm francez lëshon alarmin, paralajmëron për sulme të reja

Franca ka paralajmëruar qytetarët për sulme të reja. Sinjalet e para ishin pas sulmit islamik në Nicë i cili shkaktoi tre të vdekur, e...

Shokuese/ Tërmeti në Izmir, shikoni si mbahet në “këmbë” pallati nga 3 vinça

Pa mbushur 24 orë nga momenti i lëkundjeve të forta me magnitudë 6.6 të shkallës Rihter, forcat e kërkim-shpëtimit në qytetin e Izmirit, janë...

Kush ishte Herri Hudini, magjistari më i madh i të gjitha kohërave (VIDEO)

Herri Hudini mbetet padyshim një nga magjistarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai mund të lirohej në pak sekonda nga prangat ose...