E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Trump: Marrëdhëniet me presidentin kinez janë përkeqësuar

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Presidenti amerikan Donald Trump tha të martën se marrëdhëniet e tij me Presidentin Kinez Xi Jinping janë keqësuar pas pandemisë së koronavirusit dhe se ai nuk ka folur prej një kohe të gjatë me homologun e tij kinez.

“Kisha një marrëdhënie shumë të mirë me të,” tha Presidenti Trump në një intervistë për Radion Fox Sports, duke përmendur fazën e parë të marrëveshjes tregtare SHBA-Kinë vitin e kaluar.

“Kisha një marrëdhënie të shkëlqyer me Presidentin Xi. Ai më pëlqente, por tani nuk ndjehem njëlloj si më parë,” tha ai.

Presidenti Trump tha se ndjenjat e tij ndryshuan për shkak të COVID-19s.

“Sigurisht që tani ndihem ndryshe. Kisha një marrëdhënie shumë, shumë të mirë, por nuk kam folur me të prej një kohë të gjatë”, u shpreh ai.

Presidenti Trump, i cili po kërkon një mandat të dytë në zgjedhjet e 3 nëntorit, e bëri sfidën ndaj Kinës temë kryesore të fushatës presidenciale të vitit 2016 dhe gjatë pjesës më të madhe të mandatit të tij të parë mori në mbrojtje lidhjet miqësore me Presidentin Xi, ndërkohë që përpiqej të vinte në jetë premtimet për marrëveshje tregtare.

Lexo edhe :   Trump i shmanget angazhimit për pranimin e një kalimi paqësor të pushtetit

Por ai tha të martën se pasojat e shkaktuara nga shpërthimi i koronavirusit ishin më të rënda sesa përplasjet mbi tregtinë. “Ishte një mijë herë më e rëndë se sa marrëveshja tregtare ajo që ndodhi me tërë ato vdekje dhe me faktin që botës iu desh të mbyllej në shtëpi. Ishte një turp,” tha Presidenti Trump.

Njoftimet e para për virusin dolën nga Kina në fund të vitit 2019. Deri tani COVID-19 ka infektuar më shumë se 20 milionë njerëz në të gjithë botën dhe ka shkaktuar vdekjen e të paktën 735,370 njerëzve, duke përfshirë të paktën 5.1 milionë raste dhe të paktën 163,160 vdekje në Shtetet e Bashkuara./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kapet tuniziani në Rinas me 67,850 paund të padeklaruara

Policia Kufitare godet një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi. Një 63 vjeçar tunizian u procedua penalisht, pasi gjatë kontrollit në aeroportin...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

LSI koalicion të dytë me PS? Alibeaj: Nuk besoj, ishin me ne kur dogjëm mandatet

Teksa dhe pak muaj na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare, partitë kanë ndezur motërët për fushatën elektorale, e përgatiten për t'u futur në garë në...

Përmbytje e pemë të shkulura, moti i keq përfshin vendin

Erëra të forta, reshje të dendura shiu dhe rrufe. Ky ka qenë moti mbrëmjen e djeshme në disa qytete të vendit. Moti i keq ka...

Ndryshojnë vizat amerikane, ja si ndikon tek ata që jetojnë në SHBA

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata që punojnë në mediat ndërkombëtare....